Němci zničili trh s emisními povolenkami

Doba čtení:1 m, 57 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Němci se postarali o to, aby nefungoval trh s emisními povolenkami. Vybrali si totiž obnovitelné zdroje (OZE) a nemohli si dovolit podporovat dvě věci najednou. Serveru iUHLI.cz to řekl analytik J&T Michal Šnobr. Dodal, že Německo je jedinou zemí v celé Evropské unii, které se efektivně dařilo blokovat oživení trhu s povolenkami.

Podle Šnobra měl trh s povolenkami v Evropě velké ambice. Chtěl velmi rychle „převést“ uhlí do plynu. A obnovitelné zdroje byly jenom prostředkem, který tomu měl malinko pomáhat. „Němci se rozhodli, že prostě udělají obnovitelné zdroje. A pak tu najednou byl trh s povolenkami a emisní povolenka stála třicet čtyřicet euro. Jestliže platíte drahou podporu v OZE, tak ještě nemůžete platit současně drahou podporu bezemisní energetiky,“ poznamenal analytik.

Cílem německé energetické revoluce Energiewende je odstavení jaderných elektráren a dosažení 80procentního podílu obnovitelných zdrojů (OZE) v energetickém mixu Německa.

Evropská unie zavedla v roce 2005 systém obchodu s povolenkami, kdy se mezi členské státy rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí. Po jejich překročení se musí povolenky kupovat. Dražší cena povolenek zvyšuje cenu silové elektřiny. Nízká cena snižuje motivaci podniků využívat šetrné technologie.

Například uhelné elektrárny mají díky levným povolenkám méně nákladný provoz. Rezerva má navázat na takzvaný backloading, který byl v Evropě spuštěn vloni právě kvůli přebytku povolenek a jejich klesajícím cenám. Během tří let mají být jeho prostřednictvím postupně staženy povolenky na 900 milionů tun emisí.

Cena emisních povolenek do konce letošního roku poroste. „V základním scénáři pro rok 2030 počítáme s cenou 25 až 30 euro za tunu bez zohlednění inflace,“ sdělil serveru iUHLI.cz analytik společnosti Virtuse Energy Anatolij Stolbov. Cenu aktuálně ovlivňují politická jednání, zejména termín spuštění Tržní stabilizační rezervy. Povolenky, kterých je v systému emisního obchodování nadbytek, by měly v budoucnu mířit právě do této rezervy.

V březnu přijaly členské státy EU kompromis – spuštění Tržní stabilizační rezervy v roce 2021 a přesun backloadovaných povolenek do rezervy v roce 2018. Ohledně termínu vzniku rezervy mezi členskými zeměmi nepanovala shoda. Státy v čele s Německem a Velkou Británií měly zájem o vznik již od roku 2017. Naopak Rumunsko, Finsko nebo Polsko jsou proti a požadují vznik až od roku 2021. Ke změně ještě může dojít během dalších zasedání, která jsou plánována na duben a květen.