Doba čtení:2 m, 13 s
Ilustrační foto: Wikipedie
Ilustrační foto: Wikipedie

Podle bývalého generálního ředitele RWE Fritze Vahrenholta povede překotná německá snaha o snížení emisí pouze k nevídanému růstu cen elektřiny a hospodářským problémům. Snahy Německa o dekarbonizaci jsou navíc podle něj při srovnání s Čínou zbytečné.

Žádná jiná země na světě v současné době neprovádí takové Harakiri, díky kterému vzrostou ceny elektřiny na dosud nevídané hodnoty,“ citoval server oenergetice.cz Fritze Vahrenholta.

Čtěte také:
Německo se pokouší zkrotit emise
Kdy nám zakážou žít?

Uspěchané zvyšování podílu OZE na současnou hodnotu je podle něj neefektivní, nákladné a na úkor růstu země. Podle dekarbonizačního plánu je navíc cílem dosáhnout podílu OZE až ve výši 80 procent na spotřebě elektřiny.

Velmi často dosahujeme vyšší výroby, než potřebujeme, a jediná věc, kterou můžeme udělat, je odstavit větrné farmy a zaplatit jim za elektřinu, která nebyla vyprodukována. Tato částka se nyní pohybuje okolo miliardy euro ročně (27 miliard korun),“ uvedl bývalý šéf RWE.

Německá vláda si klade za cíl zvýšit podíl obnovitelných energií na pokrytí spotřeby elektrické energie z 30 procent v současné době na 45 procent do roku 2025. Německá soustava je ovšem již nyní přehlcena větrnými turbínami, dlouho předtím, než začnou být nákladově efektivní potřebné podpůrné technologie jako například bateriové systémy.

Přitom již dnes Německé domácnosti platí druhou nejvyšší cenu za elektřinu v Evropě, v případě průmyslu pak čtvrtou nejvyšší. V roce 2017 navíc opět vyrostla část poplatku putující na podporu OZE, z 6,35 centu/kWh na 6,88 centu/kWh.

Udržení nízkých cen elektřiny je pro energeticky intenzivní průmyslová odvětví v Německu stěžejní. V současné době platí energeticky náročná průmyslová odvětví pouze 15 procent příspěvku na OZE. Pokud by tato výjimka měla být zrušena, vertikálně integrovaný hodnotový řetězec zpracování kovů, energetického a chemického průmyslu by se zhroutil. Již dnes se náklady na elektřinu pro německý průmysl pohybují okolo 26 procent nad průměrem EU. Ve srovnání s USA je rozdíl nyní blízko 150 procent.

Podle Vahrenholta nebudou snahy Německa v dekarbonizaci z hlediska globální změny klimatu k ničemu, dokud největší znečišťovatelé v čele s Čínou nepřistoupí na okamžité snahy ve snižování CO2. Německo má 2,5procentní podíl na celkových emisích CO2 na světě, Čína v roce 2015 se na světových emisích podílela 29 procenty. „Navíc Čína se nezavázala k jakémukoliv snížení emisí CO2 do roku 2035, a tak může vypouštět CO2 závratnou rychlostí. To je výsledek Paříže. Veškeré snížení emisí, jaké si německá spolková vláda klade za cíl dosáhnout do roku 2020, bude smazáno Čínou za pouhé 3 měsíce,“ uzavřel Vahrenholt.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa