Německá společnost se soudí s firmou HE3DA

Baterie HE3DA mají díky využití nanomateriálů energii uchovávat dlouhodobě bez větších ztrát. Foto: HE3DA.cz

Německá investiční společnost CDC se soudí o pět milionů eur (zhruba 130 milionů korun) s českou společností HE3DA, která se zabývá vývojem bateriových technologií. Německá firma peníze investovala do vývoje speciálních baterií a nyní chce peníze zpět, protože se obává podvodu.

Za CDC sdělil Vladan Crha ze společnosti AMI Communications, že Obvodní soud pro Prahu 9 obstavil firmě HE3DA účty a následně Městský a Ústavní soud rozhodnutí potvrdily. Spolumajitel společnosti HE3DA Vladimír Jirka řekl, že se ke sporu nebude vyjadřovat.

Čtěte také:
Na Cínovci leží přes milion tun lithia
Dubí podporuje těžbu lithia

Pokud máme s někým spor, tak tyto záležitosti nekomentujeme do momentu, než se ten spor vyřeší,” řekl Jirka. Společnost podle něj aktuálně jedná s dalšími investory.

Společnost HE3DA neplnila stanovené podmínky. Nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani informace o plánovaných pracích a finančních transakcích. Finanční prostředky přitom využívala nehospodárně a v rozporu s dohodou,” uvedla společnost CDC. HE3DA podle ní údajně popisovala klíčové parametry baterií v nereálných hodnotách, takže nesplňují původní ujištění a sjednané závazky.

CDC je investiční platforma založená v Německu jako dceřiná společnost silné čínské energetické společnosti, která vyhledává nové energetické projekty v Evropě.

Společnost HE3DA vyvíjí bateriové technologie na základě celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky. Baterie mají díky využití nanomateriálů energii uchovávat dlouhodobě bez větších ztrát. Loni už firma spustila menší linku v pražských Letňanech, další linku a halu pro vývoj chce vybudovat v Horní Suché na Karvinsku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech