Německé černouhelné elektrárny opět vydělávají

Německé černouhelné elektrárny vrátila do kladných čísel nízká cena uhlí, silné euro a nízká cena emisní povolenky

Německé černouhelné elektrárny vrátila do kladných čísel nízká cena uhlí, silné euro a nízká cena emisní povolenky. Foto: wikipedia.org

Ziskovost německých černouhelných elektráren se podle analýzy serveru Platts přehoupla díky poklesu ceny uhlí a slabšímu dolaru do kladných čísel.

Hodnocený ukazatel clean dark spread (CDS), vyjadřující rozdíl mezi příjmy za prodej elektřiny a náklady na palivo a emisní povolenky, pro černouhelné elektrárny pracující s účinností 35 procent se letos poprvé přehoupl do kladných čísel. Analýza serveru Platts uvádí, že sledovaný ukazatel je aktuálně na hodnotě 0,08 EUR/MWh, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
E.ON prodělal 432 miliard
Tržby RWE z uhlí a jádra budou klesat

Jiný ukazatel, year-ahead clean spark spread (CSS), hodnotící analogicky elektrárny spalující zemní plyn pracující s účinností 50 procent, spadl na hodnotu -5,69 EUR/MWh. Rozdíl mezi starými uhelnými zdroji a moderními plynovými zdroji se tak zvýšil na téměř 6 EUR/MWh, přičemž v listopadu byl tento rozdíl pouze 1 EUR/MWh – nejmenší rozdíl od listopadu 2011.

Zlepšená ziskovost černouhelných elektráren je podle Platts důsledkem poklesu ceny černého uhlí v Evropě s dodávkou v příštím roce, která tento týden spadla na 62 dolarů za tunu, což je nejnižší hodnota v tomto roce. Ještě v listopadu 2016 přitom cena černého uhlí v Evropě s dodávkou v příštím roce atakovala hranici 80 dolarů za tunu. Dalším důvodem pro lepší ziskovost německých černouhelných elektráren je silnější euro, jehož kurz vůči dolaru dosáhl 1,08 – nejvyšší hodnota od listopadových prezidentských voleb v USA. Černouhelným zdrojům v Evropě dlouhodobě pomáhá také nízká cena emisní povolenky (EUA), která se aktuálně pohybuje pod 5 eury.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech