Doba čtení:1 m, 18 s
Německý ministr financí Olaf Scholz. Foto: wikipedia.org

Německý ministr financí Olaf Scholz souhlasil, že vláda poskytne 240 milionů eur (6,2 miliardy korun) jako pomoc čtyřem spolkovým republikám, na které bude mít dopad rozhodnutí vlády o postupném vyřazení uhelných elektráren z provozu.

Německo plánuje přestat používat uhlí pro výrobu elektřiny do roku 2038. Čtyři státy, kde je rozšířena těžba uhlí, chtějí po vládě pomoc, která by omezila hospodářský dopad přesunu k obnovitelným zdrojům.

Čtěte také:
Německá bitva o ruský plyn
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Komise zřízená, aby vypracovala strategii odchodu, v lednu uvedla, že vláda by měla v průběhu dvou desetiletí poskytnout třem oblastem těžby zhruba dvě miliardy eur.

Spolkové republiky Braniborsko a Sasko, kde se nachází těžařský region Lužice, získají více než 40 procent plánovaných financí, které použijí na zlepšení železniční a silniční sítě v regionu. Důlní regiony v Severním Porýní-Vestfálsku a Sasku-Anhaltsku se podělí o zbytek financí, dodal zdroj.

Kromě infrastrukturních projektů mají být peníze použity na financování center výzkumu a vývoje a propagaci turistiky. V roce 2021 má být financováno přibližně 100 takových projektů.

V Braniborsku a Sasku se v září uskuteční regionální volby, ve kterých by měla dvojnásobný počet hlasů získat Alternativa pro Německo (AfD). Křesťansko demokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a její koaliční partner, Sociálnědemokratická strana (SPD), by měly přijít o hlasy na úkor AfD a Zelených, ukazují průzkumy.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje