Doba čtení:1 m, 53 s
Do Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje má putovat 1,64 miliardy eur. Foto: pixabay.com

Německá vláda oznámila, že vynaloží až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč) na stabilizaci cen energií. Dnes se pak členské státy Evropské unie patrně shodnou na balíku krizových opatření proti dopadům drahých energií.

Organizace BusinessEurope, která zastupuje evropské zaměstnavatele, varovala, že vysoké ceny plynu a elektřiny představují bezprostřední existenční riziko pro tisíce firem v Evropě. Za zdražováním energií stojí omezování dodávek plynu z Ruska. Tento týden zvýšilo napětí na trhu s plynem poškození plynovodů Nord Stream.

Chtějí ekologové nízké ceny energií?

Německý kancléř Olaf Scholz ohlásil vytvoření zvláštního hospodářského fondu o objemu až 200 miliard eur na podporu kroků, jež mají chránit obyvatele i podniky ohrožené vysokými cenami energií. Dodal, že díky novému souboru opatření, který nazval obranným deštníkem, už nebude potřeba nový poplatek za obstarání plynu. Ten měl původně v Německu začít platit od soboty. „Ceny musejí klesnout,“ prohlásil Scholz.

Kancléř rovněž uvedl, že po poškození podmořských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 je jasné, že z Ruska v dohledné době žádný plyn do Německa nepřijde. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Švédská pobřežní hlídka včera informovala, že objevila čtvrtý únik.

RWE znovu spustí tři uhelné elektrárny

Dobře informovaný unijní činitel novinářům sdělil, že ministři energetiky EU v pátek schválí maximální hranici příjmů elektráren a producentů fosilních paliv stejně jako povinné úspory elektřiny. Debata o cenovém stropu pro plyn podle něj patrně nepřinese okamžitou shodu, Evropská komise však příští týden předloží podrobnější návrh dalšího postupu. Eurokomisařka Kadri Simsonová vyzvala k zastropování cen plynu z Ruska, které však zatím nemá většinovou podporu a zástupci vlád o něm v pátek rozhodovat nebudou.

Bruselský výzkumný ústav Bruegel v dnešní zprávě varoval před „významnými riziky“ spojenými se zastropováním ceny plynu. Analytici uvádí, že Evropská unie by se místo toho měla soustředit na společné nákupy plynu.