Doba čtení:1 m, 16 s
Němečtí dovozci černého uhlí se obávají, že situaci zkomplikovat logistické problémy, mj. nedostatek manipulačních kapacit v přístavech. Foto: wikipedia.de

Němečtí dovozci černého uhlí očekávají od příštího měsíce vyšší dodávky, ale obávají se, že to mohou zkomplikovat logistické problémy. Agentuře Reuters to řekl předseda skupiny německých dovozců uhlí VDKi Alexander Bethe. Výrobci elektřiny se od příštího měsíc budou muset více zaměřit na spalování uhlí a odvrátit se od ruského plynu.

V září by se podle Betheho mohl zvýšit dovoz proti květnu o 50 procent. V květnu dovoz činil 2,35 milionu tun. Loni v zimě členové VDKi obdrželi měsíčně kolem 3,5 milionu až čtyř milionů tun. Bethe dodal, že potřeba fosilních paliv závisí také na vývoji počasí a jeho vlivu na výrobu elektřiny z větrných turbín.

V Německu prudce vzrostla spotřeba uhlí

VDKi na počátku letošního roku označila za potenciální dodavatele uhlí Austrálii, Jihoafrickou republiku, Indonésii a Kolumbii. Problémy s logistikou zahrnují nedostatek manipulačních kapacit v přístavech a na palubách vnitrozemských říčních lodí, které mohou plout pouze s omezeným objemem nákladu, protože horské a suché počasí snížilo hladiny řek. Hůře dostupná je také přepravní kapacita na železnici. Nízký stav vody na řekách a kanálech může přetrvávat až do poloviny nebo konce srpna, poté by se ale mohl zmírnit.

Německo může letos dovézt nejméně 32 milionů tun energetického uhlí, odhadl Bethe. Loni země dovezla 27 milionů tun. Přesná výše dovozu bude záviset na dostupnosti větrné elektřiny a vlivu počasí na poptávku.