Doba čtení:1 m, 6 s
Německá vláda se rozhodla pozastavit produkci energie z jádra v roce 2011 po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Foto: wikipedia.org

Německá vláda vyplatí provozovatelům jaderných elektráren 2,4 miliardy eur (63,2 miliardy Kč) jako odškodnění za to, že je donutila zavřít jejich zařízení předčasně. Uvedla to agentura Reuters. Německá vláda se rozhodla pozastavit produkci energie z jádra v roce 2011 po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

Odškodné dostanou čtyři společnosti. Nejvyšší získá švédská firma Vattenfall, a to 1,425 miliardy eur. Německá RWE obdrží 880 milionů eur, E.ON 42,5 milionu eur a EnBW 80 milionů eur.

Čtěte také:
Uhlí dá Němcům čas na vývoj nových technologií
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Německý ústavní soud loni v listopadu po stížnosti firem rozhodl, že předchozí nabídka vlády nebyla dostatečná. Vyzval k rychlému urovnání sporu, ve kterém se angažovala hlavně společnost Vattenfall.

Už v roce 2016 také soud rozhodl, že odstavení jaderných elektráren z provozu je legální, je však nutné lépe odškodnit provozovatele za ztrátu produkce.

Agentura DPA uvedla, že dohodou končí všechny stávající právní spory, včetně soudního sporu firmy Vattenfall u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID), což je arbitrážní soud Světové banky (SB). V tomto sporu firma požadovala odškodné šest miliard eur.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa