Doba čtení:1 m, 42 s
Černouhelná elektrárna Datteln 4 společnosti Uniper je nyní jedinou uhelnou elektrárnou ve výstavbě v západní Evropě. Foto: Uniper

Potřeby elektrických vlaků zatím OZE nedokážou pokrývat tak, jak je nutné. V roce 2020 proto začne v Německu fungovat nová „uhelka“ Datteln 4.

Už za dva roky začne v Německu fungovat nová uhelná elektrárna. I když němečtí enivironmentalisté vyhlásili válku jaderným a uhelným elektrárnám, ambiciózní projekt změny energetické politiky „Energiewende“ nebude tak jednoduchou záležitostí, a sen o čisté energii z větrných a fotovoltaických elektráren se začíná zadrhávat.

Čtěte také:
Němečtí odborníci vyrazili na uhelné safari
Němci zabránili Číně vstoupit do své energetické sítě

Německo a zejména jeho průmyslová infrastruktura se prostě zatím bez elektřiny z klasických zdrojů neobejde, a tak přes politické tlaky proti výrobě elektřiny z uhlí a odstavení všech uhelných a jaderných elektráren bude v Německu zprovozněn minimálně jeden další uhelný zdroj. Tím je dlouho odkládaná uhelná elektrárna Datteln 4, která by měla zahájit provoz v roce 2020, ale ve hře jsou ještě (byť zatím s otazníky) i další projekty.

Černouhelná elektrárna Datteln 4 společnosti Uniper – monoblok s hrubým výkonem 1 100 MW a čistou účinností přes 45 procent – je nyní jedinou uhelnou elektrárnou ve výstavbě v západní Evropě a jednou z nejmodernějších na světě. Podle provozovatele je určena pro rychlé změny zatížení, což z ní činí důležitý spolehlivý doplněk obtížně regulovatelných obnovitelných zdrojů energie, k nimž se nyní upnula německá energetika.

Po mnohaletých odkladech měla být původně spuštěna ještě letos, ale počáteční zkoušky v roce 2017 způsobily poškození kotle, jehož náhrada si vyžádala posun zprovoznění o dva roky. Část energie z této elektrárny bude napájet trakční vedení německého národního železničního dopravce. Do sítě Deutsche Bahn (DB) bude dodávat až 412 MW výkonu, což představuje zhruba čtvrtině špičkového zatížení DB. Zbývající výkon bude využit pro dodávku elektřiny do přenosové soustavy a na výrobu tepla pro dálkové zásobování teplem.

Mohlo by vás zajímat: