Německo spustilo aukci pro černouhelné zdroje

V aukci mohou provozovatelé elektráren získat maximálně 165 tisíc EUR za každý MW instalovaného výkonu. DB. Foto: Uniper

Německý síťový regulátor zahájil první kolo aukcí, ve kterých budou moci provozovatelé černouhelných zdrojů soutěžit o finanční kompenzaci za ukončení výroby. Vyhodnocení aukce proběhne 1. září. Úspěšné zdroje by měly ukončit výrobu po letošní zimě.

První aukce může přinést uzavření zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 4 GW. Aukce se mohou účastnit elektrárny, které jako hlavní zdroj energie využívají černé uhlí. Kromě černouhelných elektráren se aukce budou moci rovněž účastnit i menší hnědouhelné zdroje, a to do instalovaného výkonu 150 MW, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německo spustí novou uhelnou elektrárnu
Aktivisté obléhali německou elektrárnu Datteln 4

Německo se rozhodlo přistoupit odlišně k velkým hnědouhelným a černouhelným elektrárnám, jelikož uzavření zdrojů spalujících hnědé uhlí bude mít rozsáhlejší důsledky i pro celý dodavatelský řetězec vzhledem k domácí těžbě. Provozovatelé hnědouhelných zdrojů tak s německou vládou vyjednali jasné výše kompenzací a termíny uzavření jednotlivých elektráren. V případě černouhelných elektráren však jejich provozovatelé budou muset o kompenzace soutěžit v aukcích.

Z aukce jsou však vyloučeny elektrárny nacházející se v takzvaném jižním regionu, který zhruba odpovídá části Německa ležící jižně od řeky Mohan. Tam totiž Německo tyto elektrárny stále potřebuje. Budování elektrického vedení ze severu na jih má totiž několikaleté zpoždění.