Produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu se v letošním prvním pololetí meziročně snížila zhruba o procento na 136 terawatthodin, a to navzdory spuštění provozu řady nových zařízení pro výrobu solární a větrné elektřiny. Oznámil to Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA) v tiskové zprávě.
Za poklesem produkce stálo méně příznivé počasí pro výrobu solární a větrné elektřiny. V důsledku výrazného poklesu poptávky se nicméně zvýšil podíl obnovitelných zdrojů na krytí celkové spotřeby elektřiny v Německu. V letošním prvním pololetí dosáhl 52 procent, zatímco ve stejném období loňského roku činil 49 procent a v celém loňském roce 46 procent.
„Je úspěchem, že nyní dokážeme více než polovinu spotřeby elektřiny v Německu pokrýt prostřednictvím slunce, větru a dalších obnovitelných zdrojů,“ uvedl UBA. „Čísla však také jasně ukazují, že výstavba zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů musí nabrat na tempu, a to zejména vzhledem k nezbytné elektrifikaci dodávek tepla a dopravy,“ dodal.
Němci nemají dost proudu. Hrozí to i nám
Přibližně 51 procent produkce energie z obnovitelných zdrojů v Německu v prvním pololetí připadlo na větrné elektrárny. Podíl solárních elektráren činil zhruba 23 procent, podíl elektráren na biomasu kolem 18 procent a podíl vodních elektráren asi osm procent, píše UBA.
Rozvoj výroby elektřiny pomocí větrné a sluneční energie hraje klíčovou roli ve strategii německé vlády pro dosažení klimatických cílů a zvýšení nezávislosti na fosilních palivech, jako jsou uhlí a plyn. Podle vládních plánů má v roce 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů 80 procent elektřiny v Německu. Poptávka po elektřině by se přitom mohla výrazně zvýšit v důsledku většího využívání elektromobilů a tepelných čerpadel.