Německo zakázalo frakování v menší hloubce

Frakování_wikipedia_joshua_doubek_compressed

Frakování je metoda, u které hrozí výrazné poškození životního prostředí. Foto: wikipedia.org Joshua Doubek

Německo zcela zakázalo průmyslovou těžbu břidlicového plynu v hloubkách menších než 3000 metrů. Zákon, podle něhož bude frakování, neboli hydraulické štěpení, zakázané nejméně do roku 2021, jasně schválil Spolkový sněm. Ten také zpřísnil podmínky pro hloubkové frakování.

Při frakování se do hlubokých hornin, zejména břidlic, pod tlakem vhání upravená voda s pískem, což horninu rozbíjí a z trhlin pak proudí potrubím zpět ropa či plyn. Metoda se hojně využívá zejména ve Spojených státech, Evropa je k ní výrazně opatrnější, zejména kvůli obavám z možných ekologických dopadů.

Čtěte také:
Hvězdnou herečku pohnojili kvůli frakování
VIDEO: Australská řeka v plamenech

V Německu, které dosud takzvané nekonvenční frakování na spolkové úrovni jasně neregulovalo, se o návrhu zákona debatovalo dlouhé měsíce. K jeho schválení nakonec přispěl i tlak firem, které chtěly investovat do průzkumných vrtů, což by bez jasné zákonné úpravy mohlo přinést problémy.

Schválená norma počítá s prakticky úplným zákazem nekonvenčního frakování, tedy hydraulického štěpení v hloubkách menších než 3000 metrů. Jedinou možnou výjimkou je čtveřice pokusných vrtů pro vědce, s nimiž by ale musely souhlasit příslušné zemské vlády. Komerční využití této metody bude nejméně do roku 2021 zcela zakázáno, poté záležitost znovu posoudí parlament.

Takzvané konvenční frakování, tedy hydraulické štěpení v hloubkách větších než 3000 metrů je nadále povoleno, zpřísnila se jen jeho úprava s ohledem ochranu vodních zdrojů. Frakování roky podporuje americký prezident Barack Obama (psali jsme zde). V USA i díky jeho vlivu těžba břidlicových plynů z velké míry zapříčinila útlum těžby a využívání uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Pro Australany je uhlí úžasné
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí