Doba čtení:1 m, 51 s
Výstavba obnovitelných zdrojů v Německu výrazně zpomalila. Brzdí ji byrokracie, nedostatek místa i odpor obyvatel. Foto: iUHLI

Německo se v příštím roce chystá odstavení posledního jaderného reaktoru. Energetická společnost RWE AG navíc oznámila, že možná dojde k uzavření uhelných elektráren o něco dříve, než bylo původně plánováno. Podle expertů nebude v příštích letech schopné pokrýt veškerou energetickou poptávku a přijdou časté výpadky proudu.

Jelikož je přechod na obnovitelné energetické zdroje pomalý a na producenty „nečisté” energie je čím dál tím větší tlak ze strany enviromentalistů, kritici varují, že Německo nezvládne pokrýt energetickou poptávku a v zemi bude docházet k takzvaným „blackoutům”, tedy výpadkům elektřiny, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Proč je kolem plakátové kampaně proti Zeleným v Německu takový rozruch?
Němci směřují k energetické závislosti

Německo má momentálně nastavené nejpřísnější cíle, co se emisí týče, v celé Evropě. Spotřeba energie ale v příštích desetiletích nejspíše výrazně přesáhne původní odhady a tím pádem bude Německo v energetickém nedostatku.

Německá kancléřka Merkelová přiznává, že kromě nepřesných propočtů v zemi také roste odpor k zelené energii odpor a to především kvůli byrokracii, která je s tímto odvětvím spojená. Podle norské energetické společnosti Statkraft SF je stavba udržitelných elektráren v Německu velmi zdlouhavá a stavba větrného parku tam trvá zhruba dvakrát déle než ve Spojených státech.

Těžba hnědého uhlí by podle RWE měla být v Německu ukončena do roku 2038. S jeho postupným omezováním by se však už na začátku příštího desetiletí musela výrazně zvýšit kapacita energie, která pochází z větru či slunce, jinak se Německo dostane do energetické krize.

S klesající kapacitou dostupné elektřiny by se logicky navýšila její cena, což by způsobilo potíže mnohým podnikům, které jsou páteři německé ekonomiky. Další zátěž by tak vyšší cena přinesla i domácnostech, které už v současné době platí za energie nejvíce v celé Evropské unii a to částečně i právě proto, že financují přechod na jiné energetické zdroje.

Pokud by se do takové krize Německo opravdu dostalo, muselo by se nejspíše spolehnout na pomoc z jiných států. Je však možné, že s postupným přechodem na obnovitelné zdroje všude po světě a potřebou vytápění během tuhých zim by byl energetický nedostatek i v jiných státech.