Německý odchod od uhlí musí být pozvolný

Armin Laschet, předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska, varuje, že Německo v žádném případě nemůže opustit uhlí před rokem 2030. Foto: wikipedia.org Olaf Kosinsky

V Berlíně poprvé zasedla komise, jejímž úkolem je navrhnout spolkové vládě, jak postupovat v útlumu těžby uhlí. Firmy varují, že předčasný útlum může ohrozit stabilní dodávky elektřiny. Politikům zase jde hlavně o pracovní místa.

Německo se již před časem rozhodlo vyřadit do roku 2022 všechny jaderné elektrárny. V provozu jich zatím zůstává sedm. Po atomové energii přichází na řadu také útlum těžby uhlí a odstavování uhelných elektráren. V úterý v Berlíně poprvé zasedala zvláštní komise, jež má spolkové vládě do konce roku předložit návrh, jak by se mělo v této citlivé záležitosti postupovat. Pro rychlý konec uhlí jsou hlavně Zelení, podle nichž mají perspektivu vítr a slunce, uvedl server iHned.cz.

Čtěte také:
Němečtí odborníci vyrazili na uhelné safari
Energetické dilema papeže Františka

Německo je však největším producentem hnědého uhlí na světě. Podle spolkového ministra hospodářství Petera Altmaiera proto půjde o nejhlubší zásah do struktury německé energetiky se značnými sociálními dopady.

Je vyloučeno, abychom se uhlí zbavili ještě před rokem 2030, neboť obnovitelné zdroje do té doby nebudou schopny uspokojit poptávku průmyslu a domácností.

Z plánovaného útlumu těžby uhlí mají největší obavy lidé v klíčových těžebních regionech. V západním Německu je to oblast Porúří, v bývalé NDR středoněmecký uhelný revír, zahrnující Sasko a Sasko-Anhaltsko, a dále saská Lužice a Braniborsko.

V řidčeji obydlených východoněmeckých regionech by byla ztráta tisíců pracovních míst bolestivá. V souvislosti s tím se vracejí vzpomínky na rozpad tamního průmyslu po znovusjednocení Německa v roce 1990. „Takový šok se ale opakovat nebude,“ ujistil Michael Kretschmer, předseda saské vlády. Pro útlum uhlí doporučuje přechodné, nejméně dvacetileté období.

Varování zaznívá i ze západního Německa. „Je vyloučeno, abychom se uhlí zbavili ještě před rokem 2030, neboť obnovitelné zdroje do té doby nebudou schopny uspokojit poptávku průmyslu a domácností,“ uvedl Armin Laschet, předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska.

Před ukvapeným útlumem těžby uhlí varuje také Rolf Martin Schmitz, šéf energetického koncernu RWE. „Bez tohoto paliva se nemůžeme obejít do té doby, dokud podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny nestoupne na 65 procent,“ cituje Schmitze server Faz.net. Energii z uhlí by měly nahradit hlavně větrné elektrárny a vyšší dovoz zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat: