Německý proud se valí na Česko

EPSpenosovsoustavaII-800x600_compressedČeská přenosová soustava zažila kvůli přetokům elektřiny z Německa nejhorší léto v historii. Její provozovatel ČEPS musel ve dvanácti dnech požádat německé a rakouské partnery o korekci výroby v příhraničních elektrárnách, aby zabránil přetížení přenosových linek. Napsal server E15.cz.

Loni o stejné opatření ČEPS požádal během července a srpna dvakrát a předloni třikrát. Celková energie na nápravu krizové situace, kterou Česku musely pomoci překonat okolní přenosové soustavy, dosáhla téměř 46 gigawatthodin, což byl pětinásobek loňské potřeby.

Tento takzvaný mezinárodní redispečink je z opatření, které má ČEPS pro ochranu stability přenosové soustavy k dispozici, vůbec nejdražší. Každý měsíc za něj ČEPS v létě utratil desítky milionů. „Tentokrát kritické situace nezpůsobila vysoká výroba ve větrných parcích na severu Německa. Nadměrné toky elektřiny byly spíše výsledkem obchodování s elektřinou mezi Německem a Rakouskem a dalšími zeměmi jihovýchodní Evropy, kde kvůli horkému a suchému létu chyběla voda pro výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách,“ uvedl místopředseda představenstva ČEPS Miroslav Vrba.

Čtěte také: Když v Německu zafouká, Česku hrozí blackout

Situaci zkomplikovaly i plánované odstávky elektráren a některých přenosových linek v Česku a v okolních zemích kvůli údržbě a modernizaci. Přenosová kapacita kvůli tomu klesla. „Určitou roli sehrály také fotovoltaické elektrárny v Německu, jejichž souhrnný instalovaný výkon dosahuje už téměř 40 gigawattů, což je dvacetkrát více než v Česku,“ dodal Vrba. Elektřina ze slunce nepouští v době vysoké výroby do sítí nízkého napětí elektřinu z konvenčních elektráren. Ta si pak hledá volnou cestu v přenosových soustavách a může se přelít i do okolních států.

Minulý pátek muselo Česko proud dovážet, z vývozce energie se tak na patnáct hodin stal dovozce. Důvodem byly neplánované odstávky elektráren Temelín a Chvaletice.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?