Za rok 2024 bude muset Německo provozovatelům obnovitelných zdrojů energie vyplatit podle výpočtů ekonoma Manuela Frondela z Leibnizova institutu pro hospodářský výzkum přibližně 23 miliard eur (téměř 600 miliard korun), což je více než dvojnásobek původně předpokládané částky.
Vláda vyčlenila na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v roce 2024 ze spolkového rozpočtu přibližně 11 miliard eur. Podporovaným OZE se ale vyplácí rozdíl mezi tržní hodnotou elektřiny a předem dohodnutou částkou za jednotku vyrobené elektřiny. To znamená, že čím nižší je tržní cena, tím vyšší jsou platby podpory. V případě vysoké výroby obnovitelných zdrojů energie klesá tržní cena elektřiny na burze, mnohdy i do záporných hodnot, uvedl server oenergetice.cz.
Bloomberg: Německá ekonomika stagnuje
Počet hodin se zápornými cenami elektřiny v Německu roste. Německo z tohoto důvodu pro zdroje uvedené do provozu od roku 2016 zavedlo pravidlo, kdy podporované zdroje přichází o nárok na finanční kompenzaci, pokud ceny elektřiny na spotovém trhu poklesnou do záporných hodnot během šesti po sobě jdoucích hodin. S novelou německého zákona o obnovitelných zdrojích energie z roku 2021 (EEG 2021) Německo zpřísnilo toto pravidlo na čtyři po sobě jdoucí hodiny.
Rozdíl mezi velkoobchodními cenami elektřiny a garantovanou výší odměny dříve financovali zákazníci prostřednictvím tzv. poplatku za obnovitelné zdroje energie na svých účtech za elektřinu. V roce 2022, uprostřed energetické krize v Evropě, vláda změnila mechanismus financování na přímou státní podporu s cílem snížit ceny elektřiny pro spotřebitele elektřiny.