
Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) požádala Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) o zrušení stavebního a provozního povolení pro plynovod Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informovala o tom agentura DPA.
DUH ve své žádosti mimo jiné upozorňuje, že v předchozím schvalovacím řízení nebyly posouzeny dopady projektu na ochranu klimatu. Požaduje, aby se tyto dopady dodatečně posoudily a výstavba plynovodu byla prozatím zastavena. BSH potvrdil, že žádost obdržel. Dodal, že ji pečlivě prozkoumá.
Čtěte také:
Odborníci varují: Plyn je pro klima horší než uhlí
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Ruský velvyslanec v Německu Sergej Něčajev podle DPA nicméně vyjádřil přesvědčení, že Nord Stream 2 bude letos dokončen. Gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozděnko podle agentury TASS uvedl, že plynovod začne již příští týden testovat svůj provoz. Společnost Nord Stream 2 nicméně nové informace o postupu výstavby odmítla poskytnout. Uvedla pouze, že na konci března byl plynovod hotov z 95 procent, napsala agentura Reuters.
Plynovod v délce zhruba 1200 kilometrů má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.
Projekt Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují Spojené státy, podle kterých zvýší ruský politický a ekonomický vliv na Evropu. Ačkoliv Washington s výstavbou plynovodu nadále nesouhlasí, oznámil nedávno, že nakonec neuvalí již nachystané sankce na firmu Nord Stream 2 a na jejího výkonného ředitele. Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena nicméně USA chystají postihy vůči ruským lodím a společnostem, které stavbu provádějí.