Doba čtení:3 m, 5 s
Chyba ministra Adama Vojtěcha bude stát desítky milionů korun. Foto: Facebook Adam Vojtěch

Největší české nemocnice zaplatí v příštím roce kvůli chybě ministerstva zdravotnictví za elektřinu zbytečně o desítky milionů korun víc, než bylo nutné. Úřad ministra Adama Vojtěcha (za ANO) ji mohl pořídit dříve, a tudíž levněji.

Centrální nákupy jsou „vlajkovou lodí“ premiéra Andreje Babiše. Chtěl jimi nemocnicím naopak ušetřit. To se však nepovedlo. Fakultní nemocnice a čtyřicet dalších státních zdravotních ústavů dají v roce 2019 za elektřinu celkem 440 milionů korun, což je zhruba o 60 procent více než letos. Na dotaz Hospodářských Novin (HN) to vypočítaly samotné nemocnice.

Čtěte také:
Kdo je expert na energetiku?
Poslanci se zajímají o nové jaderné zdroje

„To, že došlo k nárůstu cen energií, je objektivní fakt. S tím bohužel nemohu nic udělat, takové jsou tržní ceny,“ vysvětlil Vojtěch.

Ministerstvo ale pořídilo elektřinu až v září, což je podle odborníků pozdě. „Většina firem nakupuje energie na další rok rovnoměrně už od ledna či února. Žádný rozumný podnik nekoupí energie na celý další rok až v září,“ vysvětlil Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Ministr zdravotnictví se brání nedostatkem času. „Je pravda, že kdyby se energie nakoupily v únoru, možná by jejich ceny byly lepší, ale já jsem přišel na úřad až v lednu a příprava na komoditní burzu určitou dobu trvala.“

Bývalý ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) kupoval prakticky stejným způsobem a na stejné burze energie už v roce 2015, ale se zajištěním energie na další rok nečekal osm měsíců jako Vojtěch. „Příprava takového centrálního nákupu trvá dva, možná tři měsíce,“ komentoval to Němeček. Úřad je totiž na centrální nákupy v tomto rozsahu připraven a několik let je takto i nakupuje.

Mnohé státní úřady sledovaly nárůst cen energií už od jara. Podstatně výhodněji než ministerstvo zdravotnictví pořídil elektřinu již v dubnu třeba Liberecký kraj, který bude mít jednu MWh zhruba o pět set korun levnější než celý resort zdravotnictví.

Lekce od krajských nemocnic

Ještě výhodněji než Liberecký kraj nakoupilo elektřinu pět krajských nemocnic v Ústeckém kraji. Zatímco státem řízené nemocnice zaplatí 1568 korun za MWh, nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, které spravuje kraj, bude elektřina po celý příští rok stát téměř o polovinu méně – pouze 860 korun za MWh. HN to potvrdil mluvčí ústeckých nemocnic Ivo Chrástecký.

Výhodněji než ministerstvo zdravotnictví dokázaly nakoupit i jiné státní instituce. I státní podnik Diamo pořídil elektřinu na Českomoravské komoditní burze Kladno. Oproti nemocnicím ale bude mít jen poloviční nárůst cen. „Příští rok zaplatí Diamo o 25,65 procenta více než letos,“ sdělila mluvčí Gabriela Úradníková.

Chyba ministerstva zdravotnictví tedy dopadne na nemocnice, které dají ony zbytečné desítky milionů korun ze svého. Vojtěch to uznal: „Budou to muset zvládnout v rámci svých rozpočtů. Příští rok dostanou vyšší úhrady, takže na to budou samozřejmě mít peníze.“

Zástupci nemocnic přesto už teď prohlašují, že to pro ně problém bude. Například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze bude muset příští rok najít navíc minimálně 23 milionů korun. „S tak razantním navýšením jsme nepočítali. Je to problém, se kterým si budeme muset poradit,“ řekl mluvčí VFN Filip Brož. Podobně to vidí i ostatní nemocnice. Další „ministerskou“ nemocnici v Motole bude dražší elektřina stát přibližně o 25 milionů korun víc a nyní proto musí přeplánovat rozpočet.

Chyba rozčílila vedení Lékařského odborového klubu. „Je to skandální. Peníze mohly být použity jakkoliv jinak. Ministerstvo místo toho, aby ušetřilo, teď nemocnicím říká, že budou muset najít peníze ze svého,“ prohlásil předseda klubu Martin Engel. To, že Babišovy centrální nákupy nefungují, konstatoval už v srpnu Nejvyšší kontrolní úřad.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj