Neodřízněme si cestu k uhlí, varuje těžař

Doba čtení:3 m, 16 s

Předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. Foto: iUHLI.cz

To, že jsem nepovolil těžit, neznamená, že uhlí není. Mám povinnost se k němu chovat jako k přírodnímu bohatství a chránit ho. Nepřipustit ztížení dobývání či dokonce znepřístupnění. Tak hodnotí úlohu státu v rozhovoru pro iUHLI.cz předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

Jak vnímáte projednávání novely horního zákona? Jak to na Sokolovskou uhelnou dopadne?

Na začátku bylo „dostaňte prachy do státního rozpočtu“. Úsměvné bylo, že už se vědělo, kolik se bude chtít. Nikdo ale ještě nevěděl, jak to počítat a vykazovat. Proto, to byla těžká improvizace, všechno krát deset. Proto jsou teď odklady. Dopadne to samozřejmě na každého. Peníze nejsou nezanedbatelné, byť někdo říká, že to bude dvojnásobek, dvojapůlnásobek. Dá se to těžko konkrétně říct, protože se úplně mění systém výpočtu. Předtím to bylo z jakési tržní ceny ponížené o náklady atd. Dnes je to natvrdo. My jsme před dvěma roky platili nějakých třicet milionů, dnes to bude sto milionů a něco. To je ten konkrétní rozdíl, který promítnete do ceny, nebo taky ne. Do naší elektrárny si to můžu promítnout do vstupu, ale nepromítnu to do ceny elektřiny. Do ceny tepla to asi také nemůžu dát. Každý si to musí nést z velké míry ve svých nákladech.

Pozastavili jste podporu sportu v regionu, ale posléze jste se k ní vrátili. Proč jste změnili rozhodnutí?

Ještě se to úplně nevrátilo. Řeklo se, že když to dopadne, tak se k podpoře vracíme. Pokud by měl mít někdo z dosud sponzorovaných problémy zásadního rázu, tak ať přijde. Asi v této poloze to zatím je. Tedy, že jsme se s některými malinko domlouvali. V nejbližší době čekáme nějaké rozhodnutí. A pak platí to, co se řekne. Pokud nám bude dáno za pravdu, že cena ze strany ČEZ byla diskriminační a bude narovnaná, tak se vrátíme k podpoře sportu.

Čtěte také: Sokolovská uhelná obrátila a peníze na sport pošle

Když se podíváte na Státní energetickou koncepci, tak se počítá s nárůstem jádra až na polovinu. Jaká bude role uhlí v tuzemském energetickém mixu?

To nikdo pořádně neví. Bude to záviset na tom, jak budou moct odběratelé uhlí využívat. Jestli to pro ně bude ekonomicky přijatelné. Jestli bude „emiska“ ne sedm nebo osm, ale šestnáct, pak není už prostor nákladově elektrárnu, například tu naši ve Vřesové, provozovat. Jsou to staré zdroje, jsou zranitelné nejen ekonomicky, ale i jinak legislativně. Když si někdo vymyslí, že se bude na hnědém uhlí kontinuálně měřit rtuť, a nesmí v daném okamžiku překročit nějakou danou koncentraci, tak je to likvidační opatření, protože tento proces je neřiditelný. Výskyt rtuti, byť je zanedbatelný a neměřitelný, není předvídatelný. Každý je schopný dodržet cokoli, ale ne kontinuálně. Takových obezliček, jak zlikvidovat energetiku, teplárnu či kotelnu, bych si vymyslel hodně.

Ekologové a někteří politici tvrdí, že lidem na severu Čech bude bez uhlí lépe. Jak to vnímáte?

Je z toho ohromné politikum. Severočeské doly deklarovaly, že zaměstnají nezaměstnané po ukončení těžby na ČSA. Tím se argument nezaměstnanosti oslabil, byť asi nevymýtil. Na ekonomickou aktivitu jsou vždy navázány další a další firmy. Nejde jen o zaměstnance přímo v těžbě nebo skrývce, ale i o ty, kteří jsou pro ně dodavatelé. To je určitě negativní dopad. Asi je v silách regionu místo těžby něco udělat. Ústecký kraj je krajem s nutností restrukturalizace. Jsou tam i nějaké nástroje dotační, aby se kraji dařilo. Jistě, díra je ošklivá, ale za dvacet třicet let po ní nikdo nevzdechne, když je rekultivovaná. Žije-li někdo na hraně lomu, tak pro něj to asi bude klidnější. Absolutní klid ale nemůže mít nikdo, kdo žije na ložisku. A i když dnes říkám, že nechci ložisko těžit, musím se k tomu chovat jako k mimořádnosti. Nikde není napsáno, že se situace dramaticky změní za padesát, sto dvě stě let. Jednou na to dojde a uhlí budeme potřebovat.

Mohlo by vás zajímat:
Sokolovské uhelné klesl zisk na 633 milionů