Nová archeologická studie publikovaná nedávno v časopise Science Advances odhalila vůbec nejstarší systematickou těžbu a využívání uhlí lidmi jako paliva. K těžbě docházelo v severozápadní Číně asi před 3 600 lety.
Zatímco předchozí výzkumy poukazovaly na sporadické spalování uhlí jako paliva v některých prehistorických archeologických lokalitách, doba, kdy jej lidé začali systematicky využívat, zůstávala nejasná. Doposud nejstarší spolehlivý záznam v podobě textových důkazů, který existuje o systematickém využívání uhlí jako paliva, pochází z doby čínské dynastie Han zhruba před 2152 až 1730 lety, napsal server independent.co.uk.
Nová analýza z lokality z doby bronzové zvané Jirentaigoukou v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang nyní přináší nový pohled do historie využívání uhlí lidmi v raném věku. Vědci zde nyní nalezli uhlí v různých formách v celé archeologické lokalitě poblíž čínské řeky Kaši, která podle nich byla zhruba před 3 600 a 2 900 lety rušným sídlištěm.
Vědci nalezli důkazy o tom, že počínaje obdobím před zhruba 3 800 lety začali dávní obyvatelé této oblasti pěstovat více plodin a domestikovat více druhů hospodářských zvířat spolu se složitým zpracováním bronzu.
To vedlo k dramatickému zvýšení složitosti a odolnosti místních společností a k dalšímu rozšíření jejich metalurgické činnosti, která vyžadovala větší přísun palivových zdrojů. Studie naznačila, že uhlí, které se zde používalo ve starověku, bylo dostupné všem jako společný zdroj bez ohledu na společenské postavení nebo povolání jednotlivce v tomto sídlišti.
Vědci předpokládají, že rané společnosti v regionu sáhly po uhlí, aby uspokojily potřeby své rozšiřující se metalurgické činnosti, kterou později rozvinuly do dobře promyšleného systému těžby a využívání tohoto paliva.
„Představuji si, že museli vyzkoušet spalování uhlí ze všech těchto míst a pak zjistili, že některá mají lepší kvalitu než jiná,” uvedl pro časopis Science spoluautor studie Guanghui Dong z univerzity v čínském Lanzhou.
Vědci provedli terénní průzkum, aby lépe pochopili, jak pravěcí obyvatelé využívali uhlí jako hlavní zdroj paliva. Nový průzkum lokality naznačil, že chladnější podmínky v té době vedly k ústupu a zúžení pásu jehličnatých lesů, což snížilo nabídku zdrojů dřeva v oblasti.