Jako děti jsme nadšeně četli knížku Neználek na měsíci. Většina z nás si přitom v dětské naivitě nejspíš neuvědomila její ideologický a propagandistický podtext. Nyní mi knížku připomněl podivným příspěvkem na síti X český europoslanec Luděk Niedermayer.
„Chvaletice zahalené kouřem. Jasně, že i v zimním jitru je třeba elektřinu vyrábět. Ale pro srovnání: právě teď mi @ElectricityMaps ukazuje, že česká emisní stopa činí 624 g CO₂ na kWh, zatímco německá 393 g a třeba holandská jen 214 g. Smutné, v roce 2024, v zemi, která na snižování emisí dostává stovky miliard korun,“ napsal na síti X Niedermayer a přidal fotku vodní páry z chladících věží.
Těžko říct, zda si ve svém dlouhodobém zeleném zápalu uvědomil, jak moc se svým příspěvkem zesměšní. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
„Tohle je krásný příklad, jak z relevantního tweetu udělat blábol. Čísla jsou jasná, ty nezpochybňuju, ale jde-li kouř z komína, jsou to emise. Jde-li kouř z velmi širokého komína, je to chladící věž. Takže žádné emise, jen vodní pára. A v tomhle počasí je té páry fakt hodně,“ uvedl příspěvek europoslance na pravou míru Tomáš Pašek.
Další uživatel sítě Václav Niedermayerovi připomněl, že vyzdvihování Německa není v disciplíně emisí právě trefou do černého. „Mě ukazuje electricity maps, že Německo má 7x vyšší emisní stopu, než Francie. Smutné. Skoro jako kdybychom měli technologii, co dokáže snížit emise, ale EU v čele s Německem jí prostě nechtějí,“ napsal.
Že si europoslanec Niedermayer plete vodní páru z chladících věží s kouřem z komína, můžeme brát jako sice trapný, ale vlastně neškodný omyl. Adorace energetické politiky Německa a neustálé vychvalování a protěžování obnovitelných zdrojů už z českého pohledu ale škodlivá rozhodně může být.
Teoreticky má sice stále být tahounem naší energetiky stejně jako ve Francii jádro. Zároveň však neustávají tlaky na budování obrovského množství jak obnovitelných, tak i plynových zdrojů. To vše dohromady přitom nedává velký smysl. Odborníci varují, že se zejména v letním období budou zdroje navzájem kanibalizovat. Elektřiny bude tolik, že nikdo nebude vědět, co s ní. Naopak je ale nutné zajistit dostatečnou výrobu v zimě, kdy například produkce fotovoltaiky dramaticky padá. To je ale nejspíš Luďkovi Niedermayerovi úplně jedno, stejně jako to, jestli jde o kouř, nebo vodní páru.