Noen snížil ztrátu

Společnost NOEN vyrobila například rýpadlo KR1300Xk. Foto: NOEN

Společnost Noen, která se mimo jiné zabývá výrobou rypadel pro povrchovou těžbu uhlí, loni snížila ztrátu na 2,8 milionu korun. Předloni ztráta firmy činila 114,2 milionu korun.

Tržby firmy v roce 2017 meziročně klesly o 6,2 procenta na 470,6 milionu korun. Vyplývá to z výsledků hospodaření firmy zveřejněných ve Sbírce listin.

Čtěte také:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
České rýpadlo těží křídu v Německu

Rok 2017 bych nazval rokem přípravným na další období. V průběhu získávání nových zakázek jsme čelili v soutěžích firmám, které se do našeho oboru důlních technologií hlásí poprvé, absolutně bez znalostí oboru, know-how a umu potřebných k úspěšnému dokončení takovýchto složitých technologických zakázek. Což bohužel umožňuje česká nekvalitní legislativa týkající se veřejných zakázek,” uvedl předseda představenstva Noenu Jaroslav Veverka.

Připomněl, že mezi zakázky, které firma dokončila v loňském roce, patří modernizace takzvaného zauhlování Teplárny Trmice pro společnost ČEZ, kterou Noen prováděl ve spolupráci s firmou Envirmine Energo nebo oprava zauhlovacího mostu v provozu Elektrárny Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Jednalo se o dodávku na klíč, která zahrnovala kompletní dokumentaci, dodávku technologie, montáž, uvedení do provozu, měření a prokázání garantovaných parametrů, tj. úplnou technologickou a stavební část,” uvedl ke chvaletické zakázce Veverka. Zauhlování zajišťuje dopravu energetického uhlí z úpravny ke spotřebě na výrobních blocích elektrárny.

Další akce dokončené v roce 2017 byly realizovány pro společnost Prodeco – snížení prašnosti přesypů a optimalizace dopravy uhelné zásoby na Dolech Bílina a pro společnost ČEZ – rekonstrukce a doplnění systému odprášení popílkových sil elektrárny Tušimice,” zmínil další zakázky Veverka.

Společnost Noen působí na českém i mezinárodním trhu od roku 1997. Hlavní činností firmy je projektování a inženýring strojů a zařízení pro povrchové dobývání nerostů, transportní zařízení, zařízení pro manipulaci s materiálem a dodávky strojů a zařízení pro skládková hospodářství sypkých hmot.

Mezi dceřiné společnosti firmy patří například Noen Export, která má na starosti vývoz na zahraniční trhy, nebo Noen Bulgaria, jež se soustředí přímo na Bulharsko. Předseda představenstva Veverka mimo jiné působí také jako statutární ředitel hokejového klubu Piráti Chomutov. Většinovým majitelem firmy Noen i chomutovského hokejového klubu je jeho otec, Jaroslav Veverka starší.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo