Norové bijí na poplach kvůli ropě a plynu

Omezování fosilních paliv by Nory mohlo přijít na astronomických 800 miliard dolarů. Ilustrační foto: morgueFile.com

Tlak na omezování fosilních paliv může Norsko připravit o majetek v hodnotě 800 miliard amerických dolarů. Vyplývá to z analýzy norské komise pro klimatická rizika. Země by tak skoro přišla o všechny peníze, které díky příjmům z ropy nastřádala ve státním investičním fondu.

O zprávě norské komise informovala agentura Bloomberg. Vyplývá z ní, že hodnota zbývajících norských zásob ropy a zemního plynu by mohla klesnout ze současného bilionu amerických dolarů na zhruba 200 miliard. Způsobilo by to přísnější omezování fosilních paliv obsažené například v Pařížské klimatické dohodě, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Norsko oseká dotace pro elektromobily
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí

Norsko, které patří k největším světovým producentům ropy a zemního plynu, odhaduje, že zhruba 55 procent jeho zásob ještě zůstává pod zemí. Od objevení norských zásob na přelomu 60. a 70. let 20. století hrají tyto suroviny stále důležitější roli v norském hospodářství. Příjmy z ropy jsou navíc klíčové pro financování sociálního státu, uvádí norské ministerstvo energetiky.

Ropa a zemní plyn představují 17 procent hrubého domácího produktu Norska, 21 procent příjmů tamního státního rozpočtu a 43 procent celkového exportu země. Tyto tři podíly navíc v posledních dvou letech rostou.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo