Norsko pomůže státnímu těžaři uhlí

Ilustrační foto: Malte Jochmann

Norská vláda pošle sto milionů norských korun (v přepočtu 353 milionů korun) státní společnosti Store Norske, která těží uhlí na Špicberkách. Pomoc je součástí záchranného programu restrukturalizace místní ekonomiky.

Takový krok, navíc krátce po schválení pařížské dohody o klimatu, je ale trnem v oku ekologů. Těžba uhlí bývala klíčovou součástí ekonomiky arktického souostroví, v minulosti zaměstnávala i čtvrtinu obyvatel. Nízké ceny uhlí ale uvrhly Store Norske do vleklé krize, která firmu přiměla zakonzervovat dvě šachty a soustředit se na těžbu na třetí šachtě, napsal server E15.cz.

Udržování uzavřených těžebních zařízení ve stavu, aby bylo možné v případě opětovného nárůstu poptávky obnovit dobývání uhlí, si ale vyžádá 145 milionů norských korun ročně. Store Norske proto vládu požádala o pomoc ve výši 300 milionů norských korun ve třech ročních splátkách.

Čtěte také:
Těžaři na krutém severu bojují o přežití
VIDEO: Na Špicberkách ukládají emise pod zem

Ministerstvo průmyslu státnímu podniku vyhovělo jen částečně. Naznačilo ale, že v případě potřeby může na konci roku 2016 poskytnout další dotaci. Už dříve přitom Oslo Store Noske poskytlo dotaci 500 milionů norských korun.

Norsko chce prostřednictvím záchranného programu dopřát Špicberkům čas na postupné utlumení těžby a rozvoj nových odvětví. Ministerstvo průmyslu sází hlavně na rozvoj cestovního ruchu, zpracování ryb a rejdařství.

Mohlo by vás zajímat:
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
U Skotska popluje první větrná elektrárna
Švédská Kiruna ustoupí těžbě