Nová německá vláda vs. Daniel Křetínský

Je německý hnědouhelný byznys Daniela Křetínského v ohrožení? Foto: EPHOLDING

V Německu finišuje vyjednávání o podobě budoucí vlády. Na finální dohodu určitě s napětím čeká i český miliardář Daniel Křetínský, který v zemi západních sousedů vlastní několik uhelných dolů a elektráren.

Pravděpodobní členové budoucí německé vlády sestávající z křesťanských demokratů, zelených a liberálů se postupně dostávají k jednomu z nejproblematičtějších bodů. A sice budoucí podobě energetické politiky Německa a snižování emisí. To je zásadní téma i pro Česko. Jednak rozhodnutí Německa mají obvykle značný vliv na tuzemskou energetiku, především se však hraje i o hnědouhelný byznys EPH Daniela Křetínského v Lužici, uvedl server euro.cz.

Čtěte také:
Křetínský hraje energetickou Ligu mistrů
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Zelení tlačí na okamžité uzavření 20 nejšpinavějších elektráren, zákaz výstavby nových uhelných zdrojů, stejně jako stopku pro otvírání nových dolů.

Společnost LEAG, která německé aktivity EPH zastřešuje, by se tak musela rozloučit nejen s elektrárnou Jänschwalde, ale definitivně i s plány na rozšíření dolů Nochten a Welzow – Süd II. LEAG už přitom dříve odpískal potencionální těžbu u ložiska Jänschwalde a počítá jen s částečným vytěžení dolu Nochten.

V koaličních jednáních však požadavky zelených narazily na tvrdý odpor liberálů z FPD, kteří zřejmě nalezli pochopení u křesťanských demokratů CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. „Pokud by měl být ohrožen německý průmysl, nemůžeme uzavřít žádnou koalici,“ hrozil pro deník Rheinischen Post úplným krachem koaličních jednání Armin Laschet, předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska, který je zároveň v CDU/CSU zodpovědný za energetické otázky.

Německo zaostává ve svých ambiciózních plánech na úsporu emisí CO2. Podle nich by se produkce CO2 měla do roku 2020 snížit o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Reálné snížení emisí bude ale výrazně nižší. V Německu naopak významně vzrostla cena elektřiny. Německé domácnosti v letošním roce platí rekordně vysoké ceny za dodávky elektrického proudu.  Elektřina zdražuje především proto, že je zatížena výrazně vyššími odvody určenými k financování přechodu německé energetiky k obnovitelným zdrojům.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme