Doba čtení:1 m, 48 s
ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy. Foto: ČEPS

Novými členy dozorčí rady státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS jsou od minulého týdne Michaela Pobořilová a Radek Lucký. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jako jediný akcionář firmy zároveň v dozorčí radě prodloužilo mandát Janu Drahotovi. Vyplývá to z informací na stránkách ČEPS, na které upozornil server E15.cz. Podle serveru po změnách ve firmě vzrostl vliv premiéra Andreje Babiše.

Dozorčí rada má podle webu ČEPS nyní devět členů a je kompletní. „Jde o akt rozhodnutí jediného akcionáře, tedy ministerstva průmyslu a obchodu, na základě doporučení vládního výboru pro personální nominace,“ uvedl pro E15.cz k výběru členů dozorčí rady ředitel odboru komunikace MPO Milan Řepka. Od poloviny října je novým členem a zároveň předsedou dozorčí rady náměstek pro energetiku MPO René Neděla.

Čtěte také:
Čtvrt milionu kilometrů drátů za 100 let
ČEPS investuje do sítí 4 mld. Kč ročně

Pobořilová i Drahota podle serveru působili na ministerstvu financí v době, kdy ho vedl Babiš. Pobořilová se tehdy stala ředitelkou legislativy a právních služeb, nyní působí jako místopředsedkyně představenstva Kongresového centra Praha a externí poradkyně úřadu vlády. Drahota je nyní také členem dozorčí rady České exportní banky (ČEB) a poradcem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Lucký je viceprezidentem spolku Czech Smart City Cluster.

Dozorčí rada ČEPS v polovině října provedla změny v představenstvu firmy. Odvolala z něj předsedu Jana Kalinu a také Jakuba Skavroně, který byl zodpovědný za strategii. Novým členem představenstva se stal bývalý člen představenstva petrochemického holdingu Unipetrol a bývalý ředitel Benziny Martin Durčák. Doplnění představenstva ČEPS se uskuteční na základě výběrového řízení, uvedlo tehdy MPO.

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od ERÚ. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě