Nováková: Nemůžeme se zavřít do skleníku

„Chceme, aby kroky k dekarbonizaci energetiky nezdražovaly lidem elektřinu,“ říká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Foto: vlada.cz

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové by orgány Evropské unie měly mít v otázce boje proti emisím na paměti konkurenceschopnost evropských firem. Česká vláda by pak měla najít cestu, jak firmám kompenzovat růst cen emisních povolenek.

Nováková to uvedla v nedělním pořadu Týden v politice na ČT2, kdy apelovala na zdravý rozum v otázce tlaku EU, která nutí elektrárny k miliardovým investicím. „Nemůžeme se tady v Evropě zavřít do skleníku, abychom si to tady vyčistili a jinde to zůstalo špinavé. Takže při plánování všech opatření musíme mít na mysli konkurenceschopnost. Máme tady nějaký průmysl, který nás v uvozovkách živí, vytváří nám hodnoty, abychom si žili tak, jak si žijeme,“ vysvětlila Nováková. „Že usilujeme o lepší životní prostředí, o méně CO2, to je sice velmi hezké, ale EU by se měla daleko víc zabývat konkurenceschopností. V Evropské radě pro konkurenceschopnost se snažím prosadit, abychom tak přemýšleli,“ doplnila.

Čtěte také:
ČR může podle Novákové odložit jádro
Havárie ve Fukushimě pomohla uhelkám

Ministryně se vyjádřila i k novele Horního zákona, kterou bude předkládat vládě. Potvrdila, že aktuální pětileté moratorium na výši poplatků z dobytých nerostů v návrhu MPO zůstává zachované. Po jeho vypršení by se výše poplatků měla odvíjet od aktuální situace na trhu. Současně konstatovala, že nemá žádné informace o tom, že by se chystala ještě nějaká další novela Horního zákona, o které se v poslední době v odborných kruzích občas spekulovalo.

Nováková si podle svých slov rovněž uvědomuje problém, který českým firmám působí rostoucí cena emisních povolenek. „Emisní povolenky, jak roste jejich cena, tak znevýhodňují naše podniky proti okolním zemím, kde mají kompenzaci,“ konstatovala. A chce vládě navrhnout, aby vláda firmám pomohla podmínky s okolními zeměmi vyrovnat. „Chystáme to se Svazem průmyslu a dopravy, s Hospodářskou komorou, s jednotlivými uniemi a hledáme cestu, jak by ten dopad do státního rozpočtu mohl být co nejmenší,“ přiblížila Nováková.

Ta okomentovala i Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, již MPO předložilo do meziresortního připomínkového řízení. Konstatovala, že novelu předkládá proto, aby investiční podpora obnovitelných zdrojů mohla probíhat lépe, než tomu bylo v minulosti. Protože bez této podpory se jen těžko podaří plnit ekologizační cíle, stanovované v Bruselu. Podle její novely by tak podpora měla lidi motivovat k využívání OZE tam, kde jsou pro to vhodné klimatické podmínky. Například by tedy investiční podporu měly dostávat solární panely na střechách domů. „Chceme, aby kroky k dekarbonizaci energetiky nezdražovaly lidem elektřinu,“ uvedla.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo