Doba čtení:1 m, 28 s
Elektrárny Opatovice vyrábějí elektřinu i teplo.. Foto: iUHLI

Elektrárny Opatovice (EOP) mají novou parní turbínu. Turbína TG3 byla realizačním týmem pojmenována po ředitelce elektrárny Romaně Zadrobílkové „ROMANA“. Jedná se historicky o třetí turbínu TG3, umístěnou na stejném místě.

Turbína TG3 se jmenovitým elektrickým výkonem 65 MW a maximálním tepelným výkonem 170 MW bude, stejně jako nová TG5 z roku 2020, zajišťovat spolehlivou výrobu energií a dodávky tepla do více než 63 000 domácností a dalších subjektů v celém regionu východních Čech. Dodavatelem obou turbín se v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek stala společnost Doosan Škoda Power.

Výkonná ředitelka společnosti Elektrárny Opatovice Romana Zadrobílková. Foto: eop.cz

„Modernizací parní turbíny TG5 bylo dosaženo předpokládaného výrazného zvýšení efektivity kombinované výroby tepla a elektrické energie, díky čemuž jsme mohli významně snížit energetickou náročnost, a tedy pozitivně ovlivnit dopad na životní prostředí v regionu. Totéž očekáváme od nově spuštěné turbíny TG3,“ říká Romana Zadrobílková, výkonná ředitelka EOP. Náklady na realizaci zařízení dosáhly na téměř 581 miliónů Kč. Za více než šedesátiletou historii Elektráren Opatovice (EOP) se jedná již o třetí turbínu TG3, umístěnou na stejném místě.

Cílem EOP je naplnit do roku 2030 závazek ukončení spalování uhlí. V kontextu dekarbonizace, tedy snižování emisí oxidu uhličitého (CO2), hrají oba turbogenerátory klíčovou roli.

„Naše moderní turbogenerátory jsou navrženy a využívány tak, aby byly co nejefektivnější. Zvýšená energetická efektivita může snížit celkové emise CO2 na jednotku vyrobeného tepla a elektřiny. Navíc jsou navrženy jak pro parametry stávajícího zdroje, tak zejména pro budoucí provoz po ukončení spalování uhlí a přechodu na zemní plyn,“ uvedl Stanislav Ondráček, vedoucí oddělení strategického rozvoje EOP.

MPO upravilo vyhlášku pro případ plynové nouze

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa