Doba čtení:1 m, 34 s
V areálech elektráren a tepláren jsou ale včelí úly spíše vzácností. Foto: pixabay.com

Do všech lokalit skupiny Sev.en Energy se už brzy nastěhují včely. Na rekultivacích lomů ČSA a Vršany už včelíny stojí. Nově přibyly také v Elektrárně Počerady a na jaře je instalují v Teplárně Kladno.

Místo pro včelí úly připravují také v Elektrárně Chvaletice a do budoucna o sousedství se včelím společenstvím stojí i ve zlínské teplárně. Na loukách, okrajích lesů na rekultivacích lomů ČSA a Vršany své včelí úly umístili regionální včelaři. Rekultivace jsou pro včely ideálním místem. Včely a rekultivace k sobě neoddělitelně patří.

Čtěte také:
Elektrárna Chvaletice má nejnižší emise SO2 v historii
Více než třetina elektřiny vyrobené v Česku pochází i v létě stále z uhlí

V areálech elektráren a tepláren jsou ale včelí úly spíše vzácností. O to větší péči včelstva v průmyslových podnicích potřebují. „Včelám se bude v areálech elektráren dařit velmi dobře. V okolí je dostatek medonosných rostlin vhodných k opylení. Navíc nejsou zatíženy herbicidy jako hospodářské plodiny na polích,“ uvedl Jan Hájek, zaměstnanec Elektrárny Počerady, který se o včely bude ve svém volném čase starat.

V Elektrárně Počerady už včely přezimují. „Musím je na zimu dobře připravit. Je to pro ně nový úl, nový domov. Potřebují přikrmit, aby měly energii a přežily zimu,vysvětlil Jan Hájek. Včelíny v kladenské teplárně jsou zatím prázdné. Včely se sem přestěhují až v jarních měsících, kdy proběhne i jejich instalace v areálu Rozvodny 110kV, která je umístěna na Dříni. Zde se již nyní nachází stádo ovcí, které spásá porost pod vedením vysokého napětí a funguje jako takzvaná živá sekačka. V tomto areálu se nachází louka, která je po velkou část roku plná květin a různých druhů kvetoucích keřů a travin. Už příští léto by se v Elektrárně Počerady i v Teplárně Kladno mohlo konat medobraní.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa