Nový kotel stál teplárnu 300 milionů

Teplárna Otrokovice zásobuje teplem asi 9000 domácností, průmyslové podniky, školy, obchodní centra a další instituce. Foto: tot.cz

Teplárna Otrokovice má nový plynový kotel, který nahradil jeden ze tří kotlů na uhlí. Výstavba nového kotle téměř za 300 milionů korun začala před dvěma lety. Další dva uhelné kotle byly zmodernizovány a budou dále využívány.

Teplárna dosud provozovala tři kotle na uhlí, které byly postaveny v 70. letech minulého století. „Postupný útlum těžby hnědého uhlí, rostoucí cena emisních povolenek a závislost na jednom palivu vedly k rozhodnutí rozšířit palivovou základnu a postavit nový plynový kotel,“ uvedla mluvčí teplárny Jana Burešová.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

„Další dva uhelné kotle, které prošly v posledních čtyřech letech modernizací, budeme dál využívat. Na kotlích jsme provedli rozsáhlé úpravy, snížili jsme významně emise oxidů dusíku a dokončili rekonstrukci odsíření. Oproti stávajícímu stavu klesnou oxidy dusíku o 70 procent a oxidy síry o 85 procent. Ekologická opatření nás stála přes čtvrt miliardy,“ uvedl předseda představenstva teplárny Petr Jeník.

Teplárna dokončila práce v termínu i přes mimořádná opatření kvůli epidemii koronaviru. „Poslední tři měsíce byly opravdu náročné. Museli jsme pracovat ve zvláštním režimu. Přijali jsme řadu opatření, abychom zajistili chod teplárny a neomezili dodávky tepla a elektřiny pro naše zákazníky. A zároveň jsme pokračovali v naší největší investiční akci. I přes řadu omezení se nám nakonec podařilo nový plynový kotel dokončit a uvést do provozu,“ uvedl Jeník.

Teplárna Otrokovice zásobuje teplem asi 9000 domácností, průmyslové podniky, školy, obchodní centra a další instituce v Otrokovicích, Zlíně – Malenovicích a Napajedlech. Technologickou páru dodává také společnostem Continental Barum nebo Fatra. Teplárna je součástí skupiny Lama Energy Group.