Doba čtení:1 m, 58 s
René Neděla do pozice náměstka MPO přišel po několikaletém působení v Energetickém regulačním úřadu. Foto: twitter Dominique Ristori

Novým členem dozorčí rady provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS je náměstek pro suroviny a energetiku na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla. Firma o tom informovala na webu. Sto procent akcií společnosti vlastní stát, a to právě přes MPO. Neděla je náměstkem od začátku září.

Nedělova pozice na ministerstvu vznikla na začátku letošního roku při změně systematizace, kterou učinil tehdejší ministr Tomáš Hüner. Více než půl roku byla funkce neobsazená, což kritizovaly některé oborové organizace. Do konce loňského roku existovala na MPO pozice náměstka pro sekci energetiky, kterou vedla Lenka Kovačovská. Bývalá náměstkyně se od října stala výkonnou ředitelkou Českého plynárenského svazu.

Čtěte také:
Čtvrt milionu kilometrů drátů za 100 let
ČEPS investuje do sítí 4 mld. Kč ročně

Z funkce předsedkyně a členky dozorčí rady ČEPS odstoupila Kovačovská k letošnímu 25. červenci. Ke konci července pak jediný akcionář odvolal z dozorčí rady firmy Pavlu Slukovou, které dříve byla na MPO náměstkyní pro majetkové účasti. Její sekce v rámci zmíněně změny systematizace zanikla a odbory se přesunuly do jiných sekcí.

Podle webových stránek ČEPS má dozorčí rada společnosti nyní vedle Neděly dalších sedm členů. Rada aktuálně nemá předsedu, podle zvyklostí by se jím mohl stát právě náměstek MPO. V působnosti dozorčí rady je zejména volba a odvolání členů představenstva, dohled na výkon působnosti představenstva a na činnosti společnosti.

Neděla (38) vystudoval obor automatizované řízení na Ústavu přístrojové a řídicí techniky Strojní fakulty ČVUT v Praze a Masarykův ústav vyšších studií, obor podnikání a komerční inženýrství v průmyslu. Do pozice náměstka MPO přišel po několikaletém působení v Energetickém regulačním úřadu, kde postupně zastával několik pozic od specialisty regulace v energetice, vedoucího oddělení strategie a poradců, ředitele odboru teplárenství po ředitele sekce regulace.

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od ERÚ. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě