
Těžařská společnost New World Resources (NWR), majitelka černouhelné firmy OKD, v loňském roce snížila ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur. Tržby firmy se snížily o pětinu na 676 milionů eur. Firma o tom server iUHLI.cz informovala v tiskové zprávě.
“Zásadní událostí roku byla úspěšná restrukturalizace naší bilance, proces, který jsme zahájili na počátku roku a završili v říjnu. To dostalo NWR, za podpory a účasti našich stakeholderů, na mnohem pevnější a udržitelnější finanční základy, aby mohla lépe snášet přetrvávající tržní ceny uhlí, které zůstávají nízké, v tomto období slabého trhu, které nemá obdoby ve smyslu délky trvání ani vážnosti,” uvedl výkonný předseda představenstva NWR Gareth Penny.
Dodal, že z hlediska současných operací v letošním roce je cílem NWR těžba uhlí mezi 7,5 a osmi miliony tun a prodeje okolo osmi milionů tun při udržení průměrných nákladů na těžbu ve výši 65 EUR/t. „Odhadujeme, že celkový počet pracovních sil, včetně dodavatelských firem, poklesne o desetinu, s čímž jsou odbory plně obeznámeny. Počítáme s investičními náklady ve výši 30 až 40 milionů eur,“ uvedl Penny.
NWR loni vytěžila 8,6 milionů tun uhlí, což představuje pokles o dvě procenta. Externí prodeje klesly o 14 procent na 8,3 milionů tun.
V rámci polského projektu Debiensko firma identifikovala 186 milionů tun obchodovatelných rezerv dle metodiky JORC. NWR nyní zkoumá možnosti získání finančních prostředků pro odhadovanou dvouletou etapu studie proveditelnosti.
Strategie, kterou NWR nastínila na začátku roku 2013, zůstává v platnosti. Firma se chce do roku 2017 stát vedoucím evropským těžařem a prodejcem koksovatelného uhlí, a to bezpečným a udržitelným způsobem.
Tato strategie je podle Pennyho podepřena třemi klíčovými pilíři. „První cíl byl optimalizovat naše stávající operace do konce roku 2014. Toho jsme z velké části dosáhli; přesto bych rád zdůraznil, že neusneme na vavřínech – vždy budou existovat realizovatelné úspory, neboť obchodní podmínky se neustále vyvíjejí,“ poznamenal.
Druhým cílem je nabídnout stávající a rozšířené zákaznické základně plnou škálu koksovatelného uhlí a stát se komplexním dodavatelem koksovatelného uhlí pro evropské výrobce oceli. Třetím pilířem strategie NWR je rozvinout naše budoucí aktivity jak kolem stávajících zdrojů, i tak nových příležitostí.
NWR je středoevropským producentem černého uhlí. NWR těží prostřednictvím své dceřiné společnosti OKD, největší černouhelné těžební společnosti v ČR, kvalitní koksovatelné a energetické uhlí pro středoevropský ocelářský a energetický průmysl. Evropská komise letos schválila finanční pomoc na podporu uzavření dolu Paskov.
NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.