NWR v pololetí vydělala 351 milionů korun

OKD Důl Paskov

Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní těžební firmu OKD, zaznamenala v pololetí zisk 13 milionů eur (zhruba 351 milionů korun), zatímco loni ve stejném období hospodařila se ztrátou 57 milionů eur. Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty NWR letošní rok přežije, výhled na rok 2016 je ale nejasný.

Tržby NWR v pololetí klesly o 17 procent na 286 milionů eur. Snížily se navzdory vyšší průměrné realizované ceně u kvalitnějšího koksovatelného uhlí, které v pololetí tvořilo 62 procent produkčního mixu. Hrubý provozní zisk EBITDA se snížil o výrazných 86 procent na tři miliony eur.

Předseda představenstva NWR Gareth Penny ve zprávě uvedl, že trh s energetickým uhlím nejeví známky zlepšení a přezásobení polským uhlím spolu s teplým počasím v první polovině roku bude držet ceny dole.

Podle analytika firmy Cyrrus Marka Hatlapatky dělá management NWR na provozní úrovni dobrou práci ve smyslu kontroly nákladů. Ke stabilizaci firmy to ale nestačí, protože vnější faktory zůstávají nepříznivé. „V letošním roce se zatím ukazuje jako pozitivní, že firma dojednala fixní cenu koksovatelného uhlí pro většinu své produkce, protože spotové ceny nyní spadly o dost níže. Což samozřejmě vyvolává otázku, kde budou prodejní ceny NWR v příštím roce a zda firmě umožní pokračování činnosti, aniž by porušila své závazky udržování minimální výše hotovosti,“ dodal analytik.

Vedení NWR potvrdilo cíle pro letošní rok, kdy by těžba měla dosáhnout 7,5 až 8 milionů tun uhlí (z toho 60 procent koksovatelné uhlí) a investiční náklady by se měly pohybovat mezi 30 a 40 milionů eur. Co se týče nákladů na těžbu, je společnost s 71 eury na tunu ještě relativně daleko od celoročního cíle 65 eur za tunu, dodal analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Ceny uhlí jsou na dlouhodobých minimech, a pokud by dále klesaly, hotovostní pozice by se snížila pod požadovanou úroveň ve druhém až třetím čtvrtletí roku 2016. To by mohlo znamenat, že NWR začne prodávat aktiva, uvedl Trampota. „Samotná čísla jsou ve srovnání s naším odhadem mírně lepší. Důležité je, že NWR zastavilo prudký pokles hotovosti a tuto pozici v druhém čtvrtletí mírně zvýšilo a v druhé polovině roku by měla dále růst,“ dodal Trampota.

Čtěte také: Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR

„Přes veškerý pokles cen komodit provázející druhé čtvrtletí, není tentokrát pohled na pololetní a čtvrtletní výsledky NWR vůbec tristní, zejména pohled na výsledky čtvrtletní. Po dlouhé době vidíme mírné zvýšení celkové hotovosti, tedy kladné celkové cash flow, a to ne díky přílivu peněz z vnějších zdrojů, ale díky kladnému cash flow z provozní činnosti,“ dodal Hlinomaz.

Vývoj hotovosti je pro budoucnost NWR podle něj klíčový a druhé čtvrtletí a celé pololetí dávají naději, že pro další čtvrtletí a do konce roku nebude třeba mít o osud NWR obavy. „Společnost si vytkla cíl vyrovnaného cash flow ke konci tohoto roku. Horší to může být, až se bude jednat o cenách produkce na příští rok,“ uvedl Hlinomaz.

Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové je v tuto chvíli stav hotovosti nejklíčovějším ukazatelem, který spolu s vývojem cen uhlí, určí budoucnost celé společnosti. Pokud hotovost společnosti poklesne pod kritickou hranici 40 milionů eur, dojde k okamžitému požadavku splacení celého dluhu, což by prakticky znamenalo bankrot společnosti.

Představenstvo NWR v dubnu opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. I nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která stále vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

Mohlo by vás zajímat:
Bude Polsko šancí pro české horníky?
Mládek je znepokojen situací v OKD
Zavírání dolů OKD už nehrozí