Doba čtení:2 m, 32 s
Nový personální ředitel OKD Radomír Štix. Foto: OKD

Personálním ředitelem OKD byl na začátku května jmenován Radomír Štix, který se personalistikou v těžební společnosti zabývá již od roku 2009. V rozhovoru pro Měsíčník Horník popsal vyhlídky zaměstnanců firmy, která ještě neví, kdy ukončí těžbu.

V tuto chvíli je těžba prodloužena do druhého čtvrtletí roku 2023 – jak je na tom firma teď po personální stránce?

Po útlumu lokalit Darkov a ČSA v loňském roce, jsme si ponechali dostatek zaměstnanců tak, abychom mohli fungovat do konce letošního roku. Rozhodnutí o prodloužení do druhého kvartálu roku 2023 nás v tomto nijak neohrožuje. Spíše je ho potřeba vnímat v současné aktuální světové situaci jako příležitost, která nám může otevřít cestu ještě k dalšímu možnému prodloužení těžby až do roku 2025. V tomto případě, bychom se už bez doplňování klíčových profesí v kategorii dělníků důl, a to zejména v ražbě a rubání, neobešli.

Kdy se zaměstnanci dozví o případném dalším prodloužení těžby?

Případné rozhodnutí o posunutí ukončení těžby za horizont druhého kvartálu roku 2023 by mělo přijít nejpozději v průběhu června tak, aby mohly začít ražby pro nově zařazené poruby.

Členem dozorčí rady OKD se stal Pintér

Na co a jak dlouho budou mít po konci těžby kmenoví zaměstnanci nárok?

Jedná se o tzv. „podpůrný balíček“ pro zaměstnance odcházející z organizačních důvodů. Skládá se ze 3 částí. První a nejpodstatnější část nároku vyplývá přímo z Kolektivní smlouvy, která platí na dobu neurčitou. Podle ní všichni kmenoví zaměstnanci, se kterými skončí OKD pracovní poměr z organizačních důvodů, budou mít nárok na odstupné ve výši až 11násobku průměrného měsíčního výdělku (PMV), a to za předpokladu odpracování více než 16 let. Pokud jsou v OKD kratší dobu, odstupné bude v souladu s Kolektivní smlouvu viz dále uvedená tabulka.

Druhá část se týká Příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů, který je podle platného nařízení vlády určen všem kmenovým zaměstnancům, se kterými skončí OKD pracovní poměr z organizačních důvodů a zároveň pro těžební firmu pracovali nepřetržitě alespoň dva roky. Příspěvek vyplácí Sociální centrum státního podniku DIAMO, odštěpného závodu Odra a poskytuje se ve výši 8 000 Kč pro zaměstnance s převažujícím výkonem práce v dole a 5 300 Kč pro zaměstnance s převažujícím výkonem práce na povrchu. Celková doba poskytování příspěvku je 3 až 60 měsíců, podle nepřetržité délky pracovního poměru v těžební společnosti a věku zaměstnance. Třetí část se týká pomoci s hledáním pracovního uplatnění na trhu práce v rámci našeho vlastního programu Nová šichta. Po útlumu dolu Paskov v roce 2017 a dolech Darkov a ČSA v roce 2021, prošla tímto programem celkem již necelá tisícovka bývalých zaměstnanců OKD.

Znamená to tedy, že pokud stávající zaměstnanci zůstanou až do konce, nepřijdou o žádné výhody?

Samozřejmě, že o žádné výhody nepřijdou. Navíc pro cca. 20 % z nich tady bude dále příležitost se po ukončení aktivní těžby podílet na útlumu Dolu ČSM. Přitom je možné, že po vytvoření dostatečné finanční rezervy na útlum, by se o tuto činnost mohla v budoucnu ucházet přímo OKD.