O sprchy a skříňky se na šachtě starají koupelnice

koupelnice_compressed

Koupelen je ve Vršanské více než sto, skříněk 1600. Foto: Důlní noviny

Šichta skončila, jde se domů. A v tuto chvíli je řada na těch, kteří se havířům z provozu starají o potřebné zázemí. Přesněji, které se starají. I když je koupelník, oficiálně manipulační dělník, rodu mužského, tahle profese patří na šachtě většinou ženám.

 Původně pracoval koupelník jen v osmihodinových směnách, ale to už je minulost. V současné době dělá dvanáctky, aby stihl zkontrolovat koupelny a šatny i po střídání směn kolem šesté večerní,“ vysvětlila Jana Hynešová, mistrová úseku přestaveb a ostatních činností Vršanské uhelné, pod který koupelníci organizačně spadají.  Právě koupelny, jak už z názvu téhle profese vyplývá, jsou hlavní náplní činnosti koupelníka, i když rozhodně ne jedinou. V koupelnách a šatnách sice tráví nejvíc času, ale k tomu se stará například také o úklid vestibulu hlavní vrátnice Vršanské uhelné.

Čtěte také:
Komořanská teplárna bude vyrábět z vršanského uhlí
Czech Coal pohlídá technika

Tím hlavním, co musí koupelník udělat, je vždy po ránu, když se vystřídají směny, obejít koupelny a zkontrolovat, zda je vše v pořádku, případně nahlásit závady. Samotný úklid v koupelnách zajišťuje specializovaná firma, s níž je samozřejmě koupelník v kontaktu a kontroluje i její práci,“ připomněla Hynešová. Když se řekne koupelny, mnozí si představí jen nějakých pár sprch. Ale objekt koupelen ve Vršanské, to jsou tři patra s více než stovkou sprch, z toho zhruba dvacet je v  dámských koupelnách. A skříňky, kam si zaměstnanci odkládají oblečení. „Těch je tu kolem 1600. Všechny samozřejmě nejsou obsazené, kmenoví zaměstnanci jich využívají zhruba devíti stovek, další přibližně dvě stovky připadají na zaměstnance dalších společností, které v provozech Vršanské uhelné působí,“ doplnila Hynešová. Možný je i dočasný pronájem skříněk, čehož využívají zejména zaměstnanci externích firem během generálních oprav a dalších nárazových akcích.

Ani to však není kompletní výčet toho, co koupelník zajišťuje. Právě on je tím, kdo hlídá, aby se do koupelen nedostal nikdo, kdo v nich nemá co pohledávat. A provoz je tu i mimo dobu, kdy se lidé převlékají a koupou, občas docela čilý. „Koupelny se během dne zamykají a každý, kdo přichází, si musí na koupelníka zazvonit. Pokud například během pracovní doby někdo odchází k lékaři, musí se prokázat propustkou. K dispozici je u koupelníka také univerzální zámek, pokud si někdo zapomene zamknout skříňku. A samozřejmě čas od času musí řešit i případy, že někdo ztratí klíče a zámek se musí po evidenci problému násilím porušit,“ vysvětlila Hynešová. Koupelník je prostě profese, která není tolik vidět, ale k šachtě neodmyslitelně patří již celá desetiletí.

Mohlo by vás zajímat:
Mostecká uhelná má novou tvář i díky uhlí
Sokolovská uhelná postavila parkoviště u nemocnice
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů