O starého obra mají lidé stále zájem

Rýpadlo KU 800 je vysoké 51 metrů. Foto: Severočeské doly.

Na jaře 2011 bylo po dvaatřiceti odpracovaných letech vyřazeno z provozu Dolu Nástup Tušimice (DNT) kolesové rýpadlo KU 800.8/K 77. V období 1979 až 2010 odtěžilo 268,6 milionu m³ skrývkových hmot. V rámci spolupráce obce Březno a Severočeských dolů, bylo obcí akceptováno, že vyřazený stroj bude umístěn na montážním místě v blízkosti obce a stane se turistickým magnetem.

Výjimečný stroj poutal pozornost během aktivní životnosti, kdy se mimo jiné objevil na titulních stránkách časopisů Květy nebo Mladý svět. Na nezájem si nemůže stěžovat ani nyní. V poslední době totiž panuje ze strany veřejnosti o industriální památky nebývalý zájem. Každoročně během turistické sezony si ho zblízka přijdou prohlédnout tisíce obdivovatelů techniky. Jedná se o jediné zpřístupněné kolesové rýpadlo v ČR, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

Zatímco většina hornických muzeí se zaměřuje na historickou hlubinnou těžbu, expozice v Březně je unikátní v tom, že zpřístupnila symbol technologického nástupu k modernější a efektivnější povrchové těžbě z přelomu 60. a 70. let minulého století. Návštěvníci tak mají možnost doslova se dotknout symbolu této historie – skutečného velkostroje – rekordmana KU 800.8/K 77. Jednapadesát metrů vysoká silueta ocelové konstrukce žlutého rýpadla je nepřehlédnutelným prvkem krajinného horizontu obce Březno.

Svoji premiéru coby průmyslová památka si KU 800.8/K 77 odbylo u příležitosti březenské pouti v srpnu 2011. U vysloužilého dobývacího stroje se pravidelně scházejí také nejmladší návštěvníci na bohatý program dětských dnů. Právě pro děti byla vytvořena speciální pohádka o draku Severusovi, který v jejich fantazii ztělesňuje rýpadlo KU 800.8/K 77. V letošním roce se s rýpadlem a s reálným pohledem na velkolomovou těžbou hnědého uhlí seznámilo zhruba pět tisíc návštěvníků.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu