Doba čtení:1 m, 31 s
Předseda ČMKOS Josef Středula (vlevo) na prohlídce lomu. Foto: OS PHGN

Předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se obává, že by se varianta plného prolomení těžebních limitů v severních Čechách vůbec nemusela dostat na program jednání vlády. Odbory chtějí prosadit, aby se kabinet zabýval všemi alternativami. S tímto požadavkem půjdou na páteční jednání pracovního týmu pro hospodářskou politiku na ministerstvu průmyslu. Informovala o tom ČTK.

„Hrozí riziko, že by varianta prolomení limitů vypadla. Nehledí se na otázku zaměstnanosti, ale spíše na jiné pohledy na tutéž věc,“ uvedl na tiskové konferenci Středula.

Ve hře jsou čtyři varianty další těžby uhlí v Ústeckém kraji. První počítá s plným zachováním limitů, které v roce 1991 zavedla vláda Petra Pitharta, druhá s prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, a třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA. Čtvrtá varianta, kterou odboráři podporují,  počítá s plným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.

Pokračování těžby hnědého uhlí v severních Čechách považují odbory za správné. „Česká republika potřebuje hnědé uhlí a to z Mostecka je nejkvalitnější z celé této pánve,“ prohlásil šéf odborářů.

Neprolomení limitů není pro odbory akceptovatelné a nepozdávají se jim ani dílčí varianty, které považuje ministr průmyslu za reálné. „Ta částečná varianta skutečně není moudrá. Myslíme si, že je lepší jednoznačné rozhodnutí,“ uvedl Středula. Polovičaté řešené podle něj jen prodlužuje nejistotu v regionu.

Hornické odbory se chystají kvůli prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji demonstrovat. Požadují úplné prolomení limitů na lomu ČSA, kde těží Severní energetická. Pokud ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) zvolí jinou variantu, budou odboráři 29. ledna demonstrovat před budovou ministerstva.

K tématu úpravy těžebních limitů bude mít ministr Mládek v pátek 23. ledna od 13:00 v budově ministerstva tiskovou konferenci.