Obamovy plány budou drtit uhlí

 

Americký prezident Barack Obama. Foto: wikipedie

Plány amerického prezidenta Baracka Obamy budou mít na uhelný sektor v USA negativní dopad, postihnou ale i další trhy a ovlivní také význam uhlí v energetickém mixu dalších zemí. Těžaře v každém případě čekají těžké časy. Vyplývá to z reakcí analytiků, které oslovil server iUHLI.cz.  Obama počátkem týdne představil dosud nejpřísnější opatření v boji s klimatickými změnami. Do roku 2030 má USA snížit emise oxidu uhličitého o 32 procent. Plán se stal okamžitě terčem kritiky.

Pokud se Obamovi podaří plán prosadit, musí tamní uhelné společnosti počítat s dalším poklesem tuzemského odbytu, uvedl energetický expert Jiří Gavor. Těžaři se proto budou snažit tento pokles kompenzovat exportem.“ Ostatně dodávky amerického uhlí stlačují evropské ceny již delší dobu. Některé z amerických těžebních společností změněné podmínky nepřežijí, postupně se tak bude nastolovat nová, nižší rovnováha produkce a poptávky,“ říká dále Gavor.

Je velmi pravděpodobně, že na uhelný sektor v USA budou mít Obamovy plány negativní dopad, a to i navzdory tomu, že má USA velmi kvalitní černé uhlí. Míní analytik poradenské firmy ENAS Vladimír Štěpán.

Čtěte také: Druhý největší americký těžař zbankrotoval

Podle analytika J&T Michala Šnobra nelze propad uhelného sektoru spojovat jen s politickými snahami omezit klimatické změny. Komodity včetně uhlí se nacházejí na „medvědím“ trhu. Pokles cen uhlí následuje veliký propad cen ropy, který započal v loňském roce a v průběhu letošního roku dále pokračuje. „Vždyť ropa Brent se začátkem týdne dostala znovu pod 50 dolarů za barel, kde kromě krátké letošní epizody nebyla dlouhé roky. Na rozdíl od ropy, jejíž ´nízká´ cena ohrožuje jen některé těžaře ( břidlice v USA, Kanada), cena černého uhlí na 55 USD/t je dnes kritická pro většinu těžařů,“ uvedl Šnobr.

Pokles podle něj doprovází i výrazné oslabení růstu Číny a její pokles poptávky po této komoditě. V minulých letech to byla právě Čína, jejíž poptávka táhla celosvětově ceny uhlí nahoru. „Z pohledu stále sílící snahy o omezení emisí, které se dnes stává celosvětovým trendem, je uhelný sektor v nelogické situaci. Nikdo spalovat uhlí do budoucna už nechce, ale zároveň spalování uhlí ještě všichni potřebují a dlouhá léta potřebovat ještě budou. Příkladem je Německo. Paradoxně tomu pomáhá právě stále nižší cena této komodity,“ upozornil Šnobr.

Jan Rovenský z Greenpeace poznamenal, že pro americké těžaře jsou jedinou, ale krátkodobou záchranou, vývozy uhlí. I proti exportům uhlí se ale ve Spojených státech začíná zvedat poměrně silný veřejný a politický odpor.

Obamou navržená redukce emisí skleníkových plynů bude mít podle Rovenského pravděpodobně globální dopad. Přiměje další státy, aby své úsilí o ochranu klimatu zesílily. „Uhelný sektor v důsledku těchto kroků dlouhodobě zaznamená další útlum, což je dobře nejen pro klima, ale i pro zdraví stovek miliónů lidí po celém světě. Krátkodobě pak může americká redukce emisí zvýšit export amerického uhlí do Evropy, a definitivně tak dorazit evropský těžební byznys s černým uhlím,“ uvedl Rovenský.

Podle Šnobra je zřejmé, že mnozí těžaři, včetně českého NWR, zažijí a zažívají velmi těžké časy a pro některé nebude jiné východisko než bankrot, v lepším případě vyjednání nějaké formy státní podpory. „Dle mého názoru energetické využití uhlí (spalování) bude během 15 až 20 let vytlačeno z klíčové pozice na zcela okrajový zdroj. Samozřejmě se situace bude lišit stát od státu, kontinent od kontinentu,“ naznačil Šnobr.

Mohlo by vás zajímat:
Co způsobí Obamův zelený plán?
Američtí horníci válčí se zelený Obamou
Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu