Obce a kraje odmítají současný návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle nich poškodí obce a zatíží kraje. Stěžují si navíc na to, že ho stát s nimi dostatečně neprojednal. Zástupci samospráv proto vyzvali k otevření odborné diskuse a k přepracování zákona. Uvedli zástupci Sdružení místních samospráv ČR, Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR.
Návrh zákona vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvy životního prostředí a pro místní rozvoj. V současnosti je v připomínkovém řízení. Jeho cílem má být celkové zjednodušení podmínek pro povolání staveb produkujících zelenou elektřinu. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.
Materiál navazuje na usnesení vlády z letošního dubna, v němž kabinet schválil postup pro vymezování takzvaných akceleračních zón pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Půjde o oblasti, v nichž bude možné rychlejší povolování stavby solárních nebo větrných elektráren. Příprava a povolení stavby v nich má trvat do 12 měsíců.
Podle zástupců obcí a krajů je však současný návrh nepřehledný a nedopracovaný. Například povolovací proces je podle nich v zákoně vymezen zmatečně a může vést k průtahům a soudním sporům.
Je „český Green Deal“, nebo není? A není to jedno?
„Ministerstva naprosto nepochopitelně vymýšlejí ve standardizovaných procesech nové postupy a nástroje, aniž by sama dokázala celý systém náležitě vysvětlit a nastavit. Nevidíme smysl ve vytváření systému, který zbytečně dále zatěžuje zejména krajské úřady, zvyšuje byrokratickou zátěž a nevede jednoznačně k naplnění cíle, kterému ale navíc neodpovídá aktuální stav a kapacita přenosové soustavy,“ řekl ředitel kanceláře Asociace krajů ČR Jan Hodovský.
V zákoně podle samospráv není adekvátně ošetřeno, kdo a co na jaké úrovni vymezuje. Jako nesystémové nebo nedořešené označují také lhůty, střet veřejných zájmů, vazby na stávající územní plány i náklady na jejich změnu. Zmiňují také dotčené investice a plánovaný rozvoj obcí stejně jako nedostatečnou kapacitu přenosové soustavy a její modernizaci. Návrh navíc podle samospráv předpokládá významné zásahy do územně plánovacích dokumentací, bez ohledu na plány rozvoje či investiční záměry dotčených obcí a krajů.
„Samosprávy na obecní úrovni byly při přípravě návrhu výrazně znevýhodněny oproti zájmovým svazům a komorám, neboť nebyly přizvány k přípravám návrhu zákona. Apelujeme proto na stažení návrhu a podrobné projednání úprav s asociacemi a sdruženími zastupujícími kraje a obce,“ řekla předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR Eliška Olšáková. „Požadujeme partnerský dialog a dohodu, která naplní ústavní právo na samosprávu a dá jistotu investorům, že mohou stavět obnovitelné zdroje energie bez nejistoty,“ dodal místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.