Doba čtení:1 m, 18 s
Budova OKD. Foto: OKD
Budova OKD. Foto: OKD

Zavření dolů OKD na Karvinsku bude mít negativní dopad i na rozpočty tamních obcí. Ročně totiž dostávají za těžbu desítky milionů korun, o které v budoucnu přijdou.

OKD plánuje do tří let uzavřít doly Paskov, Darkov a Lazy. Tisíce horníků se bojí o práci a řeší svou budoucnost. Kromě nich však přibyly vrásky na čelech i starostům obcí v okolí, kteří už teď začínají počítat, o kolik budou jejich rozpočty hubenější a kde budou muset šetřit. Přijdou totiž o peníze, které dostávají za každou tunu vytěženého uhlí. Jednou z postižených obcí bude Orlová.

Čtěte také:
Hejtman: Vládo, řeš urgentně OKD
OKD chce propustit pět tisíc lidí

Naše město dostává zhruba 15 milionů ročně z těžby uhlí. Takže výpadek v rozpočtu to bude. Samozřejmě jednotlivé odbory dostaly za úkol snížit své náklady tak, abychom byli schopni sanovat těchto 15 milionů korun,“ řekl Českému rozhlasu starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Ještě větší dopad by měl útlum těžby na rozpočet Karviné. „Jestli bude těžba v útlumu a těch tun se vytěží méně, tak i do rozpočtu města přijde méně peněz. Každopádně počítáme s tím, že rozpočet půjde dolů,“ uvedl náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD). Karviná dostává za těžbu zhruba 60 milionů korun.

Situací v dolech na Ostravsko-Karvinsku se zabývá vláda i tripartita. Společnost OKD totiž připravuje hromadné propouštění. Útlum těžby musí být podle vlády i odborů postupný, jinak hrozí nepokoje.

Mohlo by vás zajímat:
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
Norská eko(logika)
Obamův plán na snížení emisí zastavil soud