Doba čtení:2 m, 8 s
Lidé úložiště radioaktivního odpadu v blízkosti svých bydlišť nechtějí. Foto: www.nechcemeuloziste.cz

Obce na Třebíčsku začaly znovu sbírat podpisy pod petici odmítající úložiště radioaktivního odpadu. Reagují tak na dotazníkové šetření Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Má podle nich zavádějící otázky a málo respondentů. Z každé lokality se SÚRAO ptala 300 lidí, šetření skončilo 10. června. Podle mluvčí SÚRAO Nikol Novotné bude zpráva o výsledcích dokončená v září a jako první s ní budou seznámeny dotčené obce.

Tři stovky respondentů z celé lokality považuje starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček za nedostatečné. Kritizuje také znění některých otázek, na které podle něho nelze odpovědět záporně. „Vypadá to pak, že je úložiště to nejlepší, co nás potkalo. Proto jsme přišli s peticí, kterou doložíme protipostoj,“ řekl.

Čtěte také:
Hüner: Letos bude snížen počet lokalit pro úložiště
Dlouhý: ČEZ nový jaderný blok sám nezaplatí

Petici mohou lidé podepsat do 20. června. Ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina ji organizují obce z lokality Horka na rozhraní okresů Třebíč a Žďár nad Sázavou. Požadují zastavení veškerých geologických průzkumných a výzkumných prací v souvislosti s výstavbou hlubinného úložiště v katastru obcí Budišov, Nárameč, Hodov, Rudíkov, Oslavička, Vlčatín, Oslavice, Rohy a Osová. Podle Oldřicha Svobody ze spolku už petici podepsalo přes 1000 lidí.

První petici spolek inicioval v roce 2003 v Budišově. Podepsalo ji přes 1500 lidí. O rok později výstavbu hlubinného úložiště odmítly v referendu obce Oslavička, Hodov, Rudíkov, Budišov, Nárameč a Rohy. Zamítavá stanoviska k umístění úložiště na svém území přijímaly postupně i obce v lokalitě EDU západ, označovaná také Na Skalním. Je na Třebíčsku a dotýká se pěti obcí a tří místních částí města Jaroměřice nad Rokytnou, které vyhlásilo na 16. června o otázce úložiště místní referendum.

Vlastní petici zorganizovala i obec Myslibořice patřící do lokality EDU západ. Na konci května ji adresovala SÚRAO. Podle starosty Milana Paláta ji podepsalo 397 místních obyvatel, asi 70 procent oprávněných voličů v obci, a 19 chalupářů.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. Kromě Horky a EDU západ ještě Kraví Hora za okraji okresu Žďár nad Sázavou a Jihomoravského kraje a Hrádek na rozhraní okresů Jihlava a Pelhřimov. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa