Obec odmítla Klimakemp. Bojí se výtržností

Proti návštěvníkům Klimakempu zasahovala policie v roce 2017, a to poté, co asi stovka z nich vnikla do lomu Bílina. Foto: Facebook Limity jsme my

Zastupitelstvo severočeské obce Staňkovice odmítlo pronajmout pozemky na pořádání tzv. Klimakempu, který pořádá hnutí „Limity jsme my“. Důvodem jsou obavy z výtržností, rušení nočního klidu i koronaviru. Akce je také v hledáčku policie.

„Nájemní smlouvu jsme neschválili, protože byly připomínky z řad zastupitelů, zejména k možnosti rušení nočního klidu v obci, k možnosti výtržností, nepořádku a k zavlečení koronaviru,“ uvedl pro irozhlas.cz staňkovický starosta Vladimír Libich. Ač sám byl pro, výsledný verdikt podle svých slov respektuje.

Čtěte také:
Proti ekologickým radikálům zasáhla policie
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Odsuzuje však způsob, jakým do záležitosti obce zasahovali policisté. Z debaty mezi zastupiteli totiž podle Libicha vyplynulo, že s některými z nich mluvili a upozornili je na možná rizika s akcí spojená. Je proto přesvědčený, že to mělo na jejich hlasování vliv. „Byli tak vystrašení, že nezvedli ruku pro,“ řekl starosta s tím, že jeho nikdo oficiálně neoslovil.

Že by policisté na zastupitele Staňkovic vyvíjeli kvůli chystané události tlak, však ústecká mluvčí Jana Slámová odmítá. Argumentuje tím, že je úkolem policie „chránit bezpečnost osob, majetku a veřejný pořádek, předcházet páchání trestné činnosti a plnit další úkoly na úseku vnitřního pořádku.“ A výjimkou není ani Klimakemp. Slámová to označuje za standardní postup.

Kromě Libicha dal akci z devítičlenného zastupitelstva zelenou už jen místostarosta Kutřín, dva zastupitelé se zdrželi, zbytek byl proti. To je i případ Pavla Pařízka, bývalého policisty, který dnes působí v soukromé sféře. A právě na něj se – coby někdejšího kolegu a současného zastupitele obce – policisté kvůli Klimakempu obrátili.

Pařízek však odmítá, že to mělo na jeho rozhodnutí během hlasování vliv, spíše ho podle jeho slov hovor s policisty utvrdil v tom, že takovou akci v obci nechce. „Mám za sebou více než 15 let u policie a s těmato skupinami lidí – s ekologickými aktivisty – mám své zkušenosti a vesměs jsou negativní. Na základě toho jsem se rozhodoval a rozhodoval jsem se i na základě informací od policie, byť byly neoficiální,“ uvedl zastupitel.

Proti návštěvníkům Klimakempu zasahovala policie v roce 2017, a to poté, co asi stovka z nich vnikla do lomu Bílina na Mostecku a na protest zůstala pod jedním ze dvou rypadel. Severočeské doly kvůli tomu musely přerušit těžbu.