Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Patrick Moore_compressed

Zelený aktivismus se podle Patricka Moora stal spíše politickým hnutím než čímkoli spojeným s vědou a životním prostředím. Foto: Friends of Europa wikipedia.org

Patrick Moore je jedním ze zakladatelů organizace Greenpeace. Kanadský ochránce životního prostředí však postupem času nesouhlasil se směrem, kterým se aktivisté vydali, a nakonec znechuceně odešel. Dnes v e-mailovém podpisu vzkazuje adresátům: Oslavujte CO2!

Sen, že obnovitelné zdroje spasí klima, už se konečně rozplývá. Jsem již dávno přesvědčený o tom, že větrné farmy a solární panely nakonec nevyužité zrezavějí – jen co si lidé uvědomí, o jak velký omyl jde. Rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energetiky je jedním z nejhloupějších. V Německu jaderná energie nikomu neublížila. Pokud zavřou elektrárny, budou je muset nahradit obrovským množstvím fosilních zdrojů, hlavně uhelných, aby vyrobili elektřinu v době, kdy obnovitelné zdroje nebudou k dispozici,“ řekl Moore v rozvoru pro magazín Euro.

Čtěte také:
Aktivisté obsadili německý důl, který koupil EPH
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?

Podle něj je většina zelených nevzdělaná po vědecké nebo technické stránce. Jsou mezi nimi ale i chytří lidé, kteří profitovali z protekčního kapitalismu státních dotací na „zelenou energii“. Tato energie je však nejen drahá, ale i nespolehlivá, takže nikdy nebude moci soutěžit v tržní ekonomice s fosilními palivy a jadernou energií.

Zelení parazitují na společnosti, polykají miliardy, a nic užitečného netvoří

Program zelených je nepoctivý a pokrytecký. Čím dříve jej lidi začnou ignorovat, tím lépe. Je to ideologie, která nemá nic společného s fakty nebo vědou. Zelení využívají strachu, politického establishmentu a utopické pohádky, aby získali podporu pro strategie, které ovšem nepovedou ke zlepšení, ale ke zhoršení stavu věcí. To oni parazitují na společnosti. Polykají miliardy a nic užitečného netvoří,“ vyjádřil své přesvědčení jeden ze zakladatelů Greenpeace.

Finance pro aktivisty slouží politickým účelům
Tomu se nelíbí ani systém, jakým jsou aktivisté financováni. Na začátku pocházela veškerá finanční podpora od jednotlivců. Nyní pochází od velkých nadací, vlád, obzvláště z EU, a od miliardářů, kteří toto hnutí využívají pro politické účely.

Podle Moora je dobře, že si Česká republika uvědomuje důležitost těžby v průběhu své dlouhé historie. Dnes je prý důležité, aby se u nás povolila těžba uranu, jenž slouží jako palivo pro jaderné reaktory. „Doufám, že Česká republika nedospěje ke stejně nelogickému postoji jako Německo a že vytvoří rozumný program pro poskytování energie svým občanům,“ vyslovil přání Moore.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
VIDEO: Jak se baví bagry po práci