![](https://iuhli.cz/wp-content/uploads/2022/05/tata-steel-foto-wikipedia-org_compressed.jpg)
Vládní východiska pro Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) vychází ze zkreslených podkladů z modelování sdružení Seepia. Zcela chybí vyhodnocení jeho dopadů. Varuje před tím Ocelářská unie.
Oceláři české vládě vytýkají, že při přípravě a projednávání Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) nedbá jejich podnětů. Jejich obsah totiž ohrožuje samotnou existenci průmyslu v Česku.
„NKEP se opírá zejména o model Seepia (zde, na stránkách MPO zde), který však, dle našeho názoru, vychází ze zcela zkreslených, a tím i nereálných, podkladů. Když jsme jako zástupci energeticky náročného průmyslu chtěli po Ministerstvu průmyslu a obchodu vědět, z jakých dat tento model vychází, bylo nám sděleno, že tato data nemají k dispozici. Velmi nás překvapuje, že naše vláda připravuje svou energetickou politiku na příštích mnoho let na podkladě modelu, u kterého nejsou známa jeho vstupní data,“ vysvětluje kritiku vlády Marcela Kubalová, předsedkyně představenstva Ocelářské unie.
„Obecně pak postrádáme řádné vyhodnocení ekonomických dopadů modelování, respektive NKEP, a to zejména na konkurenceschopnost českého průmyslu,“ dodává.
Podle jejích slov pracuje NKEP také se zcela nereálnými importy elektrické energie v zimním období, kdy ČR nemá nikterak zajištěno, že elektřinu v potřebném množství získá. Oceláři upozorňují i na to, že klimatický plán pracuje s údaji ze studie zdrojové přiměřenosti MAF22, když již existuje její aktuální verze MAF23 (zde).
Dunkelflaute zdražilo elektřinu. Do budoucna ale hrozí něco horšího
V této souvislosti připomínají i letošní zkušenost z Německa, na které v listopadu a prosinci udeřilo takzvané Dunkelflaute, čili hluboké bezvětří. To je stav, kde nejen nefouká vítr, ale ani nesvítí slunce. Taková situace se opakuje pravidelně a trvá od několika dnů až po téměř 14 dnů. Navíc je přibližně 80procentní pravděpodobnost, že tento jev současně postihne až polovinu Evropy.
„Myšlenka odstavení části uhelných elektráren s tím, že elektřiny je dostatek, popřípadě a že ji dovezeme ze zahraničí, se nám nejeví jako racionální řešení. Vždyť když před pár dny v Německu nefoukal vítr a všechny okolní státy mu posílaly neuvěřitelných 13 gigawatt elektřiny a ve špičce až 16 gigawatt ze všech možných elektráren a samotní Němci si najeli mazutové elektrárny. Loni si sami odstavili všechny jaderné elektrárny, ale v těchto dnech po nás chtějí záruku stabilních dodávek elektřiny,“ uvádí konkrétní případy, kdy bychom sami neměli odkud dovážet, Kubalová.
Koncepce ozelenění výroby elektřiny je podle ocelářů správná, ale má probíhat postupně podle možností, kdy je plně zajištěna energetická bezpečnost státu. Při požadavku na snížení emisních zátěží z uhelných elektráren by už měly být alespoň ve výstavbě paroplynové zdroje, které by dočasně převzaly část výkonu uhelných elektráren a zároveň by dokázaly rychle reagovat na změny výkonu OZE. V tom se unie shoduje se závěry Uhelné komise, jež ve svém závěrečném stanovisku podmiňovala odstavení uhelných zdrojů jejich souběžnou náhradou jinými řiditelnými zdroji.
„Těžký průmysl potřebuje stabilní ceny energií i stabilní dodávky a energetická soběstačnost by měla být podmínkou dalšího fungování nejen ocelářů, ale průmyslu jako celku. Ale i obyvatelstvo potřebuje energetickou bezpečnost a přiměřenost. Pokud však chce současná vláda uvrhnout průmysl do krize, tak ji upozorňujeme, že v krizi se průmysl již nachází a zatím nevidíme žádné kroky, které by ukazovaly světlo na konci tunelu,“ uzavírá varování Marcela Kubalová.