Doba čtení:1 m, 33 s
Nárůst obnovitelných zdrojů vyžaduje mnohamiliardové investice do přenosových a distribučních sítí, což se projeví na složenkách odběratelů. Foto: iuhli

Příchod Nového roku bude znamenat navýšení plateb pro všechny. Energetický regulační úřad totiž od ledna zvýšil regulovanou složku ceny, která u elektřiny činí takřka polovinu ceny, u plynu je to méně než třetina. Připlatíme si tisíce korun ročně.

Připlatí si i ti, kdo mají fixované ceny. Regulovaná část ceny vzroste všem odběratelům energií bez výjimky, fixuje se pouze silová elektřina nebo plyn. Podraží distribuce i stálá měsíční platba.

Nejvíce se nárůst dotkne těch, kdo užívají plyn v rodinném domě k vaření, ohřevu vody a topení. Při typické spotřebě 3000 kubíků si v Praze nebo v jižních Čechách připlatí přes 2000 korun. V ostatních částech země v distribuční oblasti GasNet bude toto zdražení asi poloviční.

U nižších spotřeb bude nárůst mírnější. Třeba rodina, která plynem vaří a ohřívá vodu a ročně spotřebuje 1800 kubíků, si od ledna připlatí asi 1500 Kč, v distribuční oblasti GasNet to bude asi polovina, napsalo Právo.

Čtyři pětiny Čechů požadují energetickou soběstačnost státu

Všichni si navíc připlatí za jistič. A to někdy až o více než tisíc korun za rok. Takové navýšení se dotkne domácností s tepelným čerpadlem nebo elektrickým kotlem.

Cena za energie, elektřinu i plyn, se skládá z regulované a neregulované části. Navíc platíme DPH ve výši 21 %.

Neregulovanou část určují sami jednotliví dodavatelé, jedná se o klasickou tržní cenu, která je odvozená od ceny komodity na burze (tj. cen silové elektřiny a zemního plyn na velkoobchodních trzích) a řídí se obchodní strategií konkrétního dodavatele.

Výše regulované části se řídí každoročními cenovými rozhodnutími ERÚ. Platíme v ní za provoz, údržbu, posilování či inovace sítí, respektive za bezpečný a spolehlivý provoz soustav. U elektřiny se navíc vybírá příspěvek na elektřinu z podporovaných zdrojů energie.