Doba čtení:3 m, 0 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Případné rozhodnutí vlády o ukončení těžby na lomu ČSA zvedne vlnu tvrdých sociálních nepokojů, jejímž adresátem bude jak vláda, tak předsedové koaličních stran. Takové je stanovisko Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) k řešení otázky těžebních limitů, které ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo do připomínkového řízení. Odboráři požadují úplné prolomení limitů. Vláda by měla rozhodnout na podzim.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje vládě prolomit limity na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. V případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická, chce předložit analýzu potřeb případné úpravy územně ekologických limitů do konce roku 2019.

„Dle našeho přesvědčení je bilance hnědého uhlí jen s Bílinou, tedy varianta dvě, zredukována řadou opatření v těžbě a spotřebě hnědého uhlí a považujeme ji za nereálnou. Jsme přesvědčeni, že součástí budoucí dlouhodobé zdrojové části trhu hnědého uhlí v ČR musí zůstat i Severní energetická s lomem ČSA, těžícím hnědé uhlí stejně jako lom Bílina za liniemi územně ekologických limitů,“ uvedl místopředseda OS PHGN Jaromír Franta.

Součástí budoucí dlouhodobé zdrojové části trhu hnědého uhlí v ČR musí zůstat i Severní energetická s lomem ČSA

Aktuální krize trhu hnědého uhlí v ČR do roku 2020 podle Franty nehrozí. Vzhledem k dlouhodobosti procesů přípravy a realizace těžby je ale třeba řešit perspektivu uhelného sektoru již dnes. Rozpory na trhu se totiž začnou objevovat po roce 2020, kdy doběhnou stávající smlouvy na dodávky a zároveň začne omezování těžeb na lomech. Do té doby ale mohou být prováděná nevratná rozhodnutí, zejména zastavení skrývky, likvidace technologie, propuštění lidí, které další těžbu vyloučí, nebo silně zkomplikují.

Franta upozornil na to, že těžba a spotřeba hnědého uhlí znamená nemalý daňový výnos pro veřejné rozpočty. Zkracování životnosti lomů, v důsledku jejich neúplného vytěžení, bude mít vliv na výši výpadků daní a plateb. Výše výpadků daní a plateb bude přímo úměrná objemu nerealizované těžby.

Čtěte také: ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo

MPO má podle hornických odborářů ambice při nedostatku hnědého uhlí zasahovat do tržního prostředí, na druhé straně ale nemá odvahu zrušit vyšumělé nařízení vlády z roku 1991 a vrátit do horního zákona vyvlastňovací paragraf. Novela horního zákona není ani v záměrech MPO. „Účelové zaměření materiálu nás přesvědčuje o tom, že již bylo politicky rozhodnuto o přijetí varianty číslo dvě (lom Bílina). Dokládá to i skutečnost, že materiál poukazuje na již probíhající proces přípravy zpřísnění legislativních opatření pro postupné omezování spotřeby hnědého uhlí v domácnostech,“ podotkl Franta.

Účelové zaměření materiálu nás přesvědčuje o tom, že již bylo politicky rozhodnuto

„Se znechucením vnímáme ovlivňování práce úředníků na MPO přicházející z úřadu vlády od šéfa poradců Špidly, jeho kolegy Kloze a s vědomím samotného premiéra. Jsme znechuceni i tím, že se odborné názory na energetiku ohýbají a překrucují, jak je potřebné pro to, aby se „prokázala“ nepotřeba uhlí z ČSA tak, aby vláda či konkrétní politická strana mohla sledovat pouze své politické zájmy,“ dodal Franta.

Podle něj se manipuluje s bilancemi hnědého uhlí. „Na prohlášení společnosti ČEZ k úvaze o ukončení provozu elektrárny Počerady není slušného vyjádření – je to politický hnus. ´Předpokládaný´ nárůst množství uhlí, jeho kvality a těžby za hranicí možností z uhelné společnosti Severočeské doly je další politickou zhýralostí, ke které se jeho vedení snížilo. To vše jenom proto, aby se ovlivnila bilance potřeb a těžeb hnědého uhlí tak, aby se dostala do mantinelů předem vyvolené varianty číslo dvě. Popisované nástroje k sociálním opatřením jsou výsměchem zaměstnancům lomu ČSA,“ poznamenal Franta.

Mohlo by vás zajímat:
Mládkovo řešení limitů jde do boje
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko
Zrušení limitů by byl jen první krok