Doba čtení:3 m, 0 s
Zákon o windfall tax byl přijat v podobě poslaneckého návrhu ministra Zbyňka Stanjury v podobě přílepku novely o DPH, takže ani neprošel standardním připomínkovým řízením a diskusí ve Sněmovně. Foto: wikipedia.org

Windfall tax, nebo také daň z neočekávaných zisků, zasáhne energetické i finanční giganty, ale i stovky dalších firem. Podle odborníků řadu z nich nesmyslně, což spolu s dalšími nedostatky může vyvolat lavinu žalob na stát, vyplývá to z analýzy serveru Seznam Zprávy.

Poplatníkem windfall tax se má stát například státní společnost ČEPS, která spravuje domácí rozvodnou síť. Zřejmě omylem. Podobných chyb je ale v nastavení daně skryto víc. Část expertů tvrdí, že výroba elektřiny u velkých energetik je zdaněna dvakrát, což je nepřípustné. Podle daňového specialisty, partnera právní firmy Havel & Partners Davida Krcha může mít daň pro některé firmy likvidační efekt, pokud například hodně investovaly a teď je čeká splácení úvěrů. Podle daňových expertů navíc mimořádná daň v některých oborech, třeba v bankovnictví, nepřípustně křiví trh. Nedostatky jsou podle většiny kritiků důsledkem rychlosti, s jakou se zákon na poslední chvíli rodil. A také skutečnosti, že se málo drží evropských doporučení.

Experti proto hovoří o pravděpodobných žalobách, které se na stát sesypou. Nelze vyloučit, že stát bude muset část vybraných peněz vracet i s úroky a s odškodným.

Palička: Vláda trestá výrobce levné elektřiny

Velmi poškození se cítí minoritní akcionáři ČEZ, protože zatímco jejich investici daň znehodnocuje, stát jako největší akcionář ČEZ ze svého podílu dostane miliardy. Windfall tax vytváří také závažné nerovnosti mezi hráči na trhu. Příklad? Ostravským koksovnám OKK by měla odčerpat většinu zisku z příštího roku. Jen o pár kilometrů dál sídlící hutní firmě Liberty Steel, která má také velkou koksovnu, ale zisk zůstane celý, protože koksárenství není její hlavní činnost. Stejně ušetřeny zůstanou Třinecké železárny.

Křivení trhu u bank nerovnost přímo bije do očí. Poplatníky windfall tax jsou banky, u nichž čistý úrokový výnos překračuje šest miliard korun. Patří sem Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta a Raiffeisenbank, možná UniCredit. Přes tři desítky menších bank jsou od daně osvobozeny.

„Nevadí nám windfall tax, počítali jsme s ní. Ale konkrétní nastavení je špatné,“ ozývá se teď shodně z celé řady postižených firem.

Česko se vydalo vlastní cestou

Evropská komise v říjnovém nařízení doporučila dvě cesty: jednak stáhnout nadměrný zisk z energetických firem v podobě odvodů z tržeb za elektřinu z nízkonákladových neplynových zdrojů. Dále mají členské státy uvalit „solidární příspěvek“, tedy windfall tax, na zisky z odvětví surové ropy, zemního plynu, uhlí a rafinace, pokud profit těchto firem převyšuje 120 procent průměru let 2018 až 2021.

Proč je mimořádná daň tak mírná k OZE?

Česká republika jde vlastní cestou. U energetik kombinuje dva nástroje současně: jak „evropský“ odvod z tržeb, tak „českou“ windfall tax na zbylý nadprůměrný zisk. Evropské opatření je plánováno na rok, česká daň má platit tři roky. Evropský odvod počítá s 30procentní sazbou, český se 60 procenty.

Evropská komise nenařizuje členským státům, aby se přesně držely jejího scénáře. Dává volnost k národním úpravám. „Návrh zákona o winfdall tax z rukou poslance Stanjury však dělá z nařízení Evropské unie trhací kalendář,“ prohlašuje minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Přijdou žaloby

Windfall tax kombinovanou s odvody energetických firem budou prověřovat soudy, už dnes se na systém chystají žaloby. Ministerstvo financí se nebojí. Daňový expert David Krch, stejně jako řada dalších odborníků, jeho jistotu nesdílí. Podle něj hrozí žaloby o náhrady škod, správní spory, spory o výklad nejednoznačných pasáží zákona. Nedá se tak vyloučit, že kvůli windfall tax bude stát muset část vybraných peněz vracet i s úroky a s tučným odškodným.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa