Doba čtení:1 m, 38 s
Sídlo Českomoravské konfederace odborových svazů v Praze. Foto: wikipedia.org

Odboráři z odborového svazu ECHO, který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie, chtějí v následujících pěti letech prosazovat mimo jiné dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance pracující v náročných profesích těchto oborů. Řekl při zahájení dvoudenního sjezdu svazu v Praze řekl jeho předseda Zdeněk Černý.

Týkalo by se to chemiků v prostředí zdraví škodlivém, například tam, kde zaměstnanci přicházejí do styku s karcinogenními látkami. V energetice by se to týkalo především elektromontérů,“ řekl Černý. Jeho představa je, že by takoví lidé odcházeli do penze o minimálně pět let dříve, než je plánováno nyní. Legislativní úprava by se tím vrátila ke starým zvyklostem, dodal.

Čtěte také:
Křetínský vstoupí do plzeňské teplárny
Paukner vydělal o třetinu méně

V programových cílech svazu by se podle něj měly objevit také záměry, které chemici a energetici podpořili na nedávném sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Jde zejména o zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hodiny týdně bez snížení mzdy, zrušení karenční doby a prosazování stejné výše mzdy zaměstnancům bez ohledu na zemi jejich původu, dodal.

Účastníci sjezdu Černého znovu zvolili do čela OS ECHO. Staronoví jsou i místopředsedové Karel Klusák a Jiří Vrablec. O výsledcích voleb informovala mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Odborový svaz ECHO (OS ECHO) vznikl v roce 2004 sloučením OS energetiky a OS chemie ČR. V současnosti má přes 20.000 členů, což z něj dělá druhý největší průmyslový svaz zastřešený ČMKOS. Nejsilnější je svaz KOVO, který má přes 90.000 členů. ČMKOS celkem sdružuje zhruba 300.000 odborářů z různých odvětví z 29 svazů.

OS ECHO zastupuje zaměstnance z podnikatelských subjektů, zejména výrobců a distributorů elektrické a tepelné energie, chemického a farmaceutického průmyslu, zpracování ropy, gumárenského a plastikářského průmyslu a případně dalších odborových organizací.

Mohlo by vás zajímat:
Další krok k těžbě ve vesmíru
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme