Doba čtení:1 m, 25 s
Pytlík Jaromír foto: OS PHGN
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Foto: OS PHGN

Odboráře mrzí, že stát nekoupí těžební společnost OKD. Chtějí, aby se stát vyjádřil, jak získá peníze na technickou likvidaci dolů, které OKD nemá. Půjde podle nich nejméně o deset miliard korun.

Byl bych velice rád, kdyby stát konečně dělal to, co má, to znamená, chránil nerostné bohatství, dodržoval zákony i v rámci horního zákona a dále zajistil ze zákona, aby podnikatelé nebo vlastníci, kteří těží, odložili prostředky na technickou likvidaci a sociální program,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Čtěte také:
Chce Babiš převzít vliv nad OKD?
Odboráři prosazují převzetí OKD státem

Stát se podle něj k záležitostem útlumu dosud kloudně nevyjádřil. „Já jsem neslyšel jediný návrh na to, jak získat peníze na technickou likvidaci, které nemáme, a jakým způsobem to dostanou z pana (bývalého spolumajitele Zdeňka) Bakaly,“ řekl Pytlík.

Vláda včera rozhodla, že státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD, jak navrhl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali vládu minulý týden právě odboráři. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je prodej OKD určen primárně pro soukromé investory. OKD je od loňska v úpadku.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že vedení společnosti vzalo rozhodnutí vlády na vědomí. Více se k tomu firma nechce vyjadřovat, proces hledání strategického investora stále pokračuje.

Investor by měl zajistit nejen další fungování černouhelné společnosti, ale také postupný útlum dolů. Letos v březnu OKD zavře Důl Paskov, těžba v dalších dolech by podle odhadů měla pokračovat do roku 2023.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárny řeší, odkud brát vodu
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa