Doba čtení:2 m, 21 s
Výkon stávajících uhelných elektráren nemáme v nejbližších letech čím nahradit; nereálný je také dovoz elektřiny v rozsahu až 30 TWh ročně. Foto: Sev.en Energy

Mediální přestřelka mezi ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a skupinou Sev.en miliardáře Pavla Tykače se zdá být zbytečně vyhrocená. Obě strany se totiž shodují na tom, že odchod od uhlí nesmí ohrozit kvalitu dodávek elektřiny pro odběratele ani bezpečný provoz přenosové soustavy, napsal David Tramba na serveru ekonomickydenik.cz.

Připomněl, že největší provozovatelé uhelných elektráren v Česku, tedy ČEZ, Sev.en a Sokolovská uhelná, upozorňují na očekávaný pokles cen elektřiny, proti kterému jdou rostoucí platby za povolenky, tedy za emise oxidu uhličitého. Zřejmě již v roce 2026 nebo 2027 se provozování uhelných elektráren stane z pohledu jejich vlastníků ztrátovým.

„Jenže je nelze jen tak odstavit, protože jejich výkon nemáme čím nahradit; nereálný je také dovoz elektřiny v rozsahu až 30 TWh ročně. Co s tím? Hraje se o to, zda stát podpoří provoz uhelných elektráren s pomocí kapacitních plateb nebo jiné finanční motivace,“ napsal Tramba.

Jenže tato, pro českou energetiku i ekonomiku klíčová, debata se v minulých týdnech vyhrotila. Ministr Síkela na konci října v rozhovoru pro Seznam zprávy uvedl, že mu diskuze o uhlí připadá hysterická a dodal, že se nenechá nikým vydírat.

Ze sousedů mají dražší elektřinu pouze Němci

Skupina Sev.en vyjádřila v reakci na Síkelova slova znepokojení. „Česká energetika, zajištění elektřiny a tepla pro naše domácnosti, to je tak vážná věc, že nesmí být zaplevelena emotivními výroky z jakékoli strany. Znovu zdůrazňujeme, že výhled domácí energetiky na nejbližší roky vůbec není dobrý,“ napsal v otevřeném dopise šéf skupiny Sev.en Luboš Pavlas.

Ministerstvo průmyslu a obchodu s těmito slovy zjevně souhlasí. V odpovědi na dotaz Ekonomického deníku totiž zaznělo, že Odchod od uhlí proběhne tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost dodávek pro odběratele, ať to jsou domácnosti či průmysl, při zachování bezpečnosti provozu přenosové soustavy.

Skupina Sev.en upozorňuje, že je nutné vzkřísit investiční prostředí v energetice a po mnoha letech paralýzy konečně nastartovat výstavbu nových zdrojů. „Aktuální solární boom nepovede k uzavření jediného fosilního zdroje, jen k snížení jejich ročního využití a tím zhoršení ekonomického postavení,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová s tím, že pokud si vláda přeje nahradit uhlí plynem, tak stát a Evropská unie musí zajistit rozumnou návratnost investice do paroplynových elektráren a plynových tepláren.

Skupina Sev.en zároveň plánuje investice i do obnovitelných zdrojů. Příkladem může být projekt Green Mine, který připravuje na území bývalého lomu ČSA na Mostecku. Jeho základem bude fotovoltaika včetně plovoucích panelů a agrivoltaiky, výroba zeleného vodíku, ve fázi úvahy je také přečerpávací vodní elektrárna. „Kromě projektu Green Mine připravujeme pět projektů na výstavbu fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 130 megawattů,“ dodala Gabriela Sáričková Benešová.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa